Niemiecka torpeda szkoleniowa F5b wydobyta w ramach działań prowadzonych przez ekipę skupioną wokół Strefa Miedwie, poddawana jest obecnie konserwacji. To właśnie w trakcie tego procesu niezwykły relikt z czasów II wojny światowej, odsłania swoje kolejne tajemnice.
Najnowszym odkryciem związanym ze szkoleniową torpedą lotniczą F5b, jest wydobycie bibułki z zapisem drogi jaką przebył pocisk. Dodatkowo wiemy już, że rejestrator, który również został poddany konserwacji i zabezpieczony, jest w pełni sprawny.
„Pasek testowy uratowany dosłownie w ostatniej chwili- gumowa uszczelka była rozszczelniona i do kapsuły dostała się woda, która o mały włos nie zniszczyła tego ciekawe, historycznego świadectwa. Interpretacja wykresu będzie wyjątkowym zadaniem” – napisano na stronie Fort Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża
torpedPosted by Fort Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża on Thursday, October 17, 2019
Torpedy tego typu zostały skonstruowane w latach II wojny światowej na zamówienie dowództwa Luftwaffe. Były one przystosowane do zrzucania z samolotów poruszających się z prędkością około 250 km/h na wysokości do 40 m. W sumie wyprodukowano ich ponad 2 tys. sztuk, a na jeziorze Miedwie ich testami zajmowało się Kriegsmarine.
Źródło: Fort Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża˛
Jeżeli interesują was ciekawe znaleziska z czasów II wojny światowej, to koniecznie musicie przeczytać artykuł o odkryciu bardzo niezwykłej torpedy. Znajdziecie go w 12 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.