W wodach przybrzeżnych Omanu zakończono olbrzymi projekt budowy sieci sztucznych raf. W ramach przedsięwzięcia zatopiono ponad 14 tys. elementów w 154 miejscach.
Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Zasobów Wodnych, reprezentowane przez Generalną Dyrekcję Zasobów Rolnych i Rybackich w Musandam, zakończyło projekt zatopienia czterech sztucznych raf. Nurkowie zanurzyli konstrukcje na głębokość od 30 do 50 metrów w Wilayat of Dibba w Muhafazat Musandam.
Przedsięwzięcie było konieczne ze względu na wzrost liczby rybaków, ograniczone miejsca występowania naturalnych raf koralowych oraz niewłaściwe praktyki połowowe. Te ostatnie powodowały duże szkody na istniejących rafach koralowych i zanieczyszczały środowisko morskie.
Olbrzymi projekt budowy sieci sztucznych raf obejmował zatopienie ponad 14 tys. elementów, które składają się na sztuczną rafę. Twórcy projektu rozlokowali je w 154 miejsca na morskim dnie u wybrzeży Omanu. Ma to na celu wzmocnienie, utrzymanie i ochronę naturalnych łowisk. Władze liczą również, że uda się podnieść poziomu zasobów rybnych w Musandam oraz poprawić ekonomiczne warunki życia rybaków z tej guberni.
Według danych przytoczonych przez ministerstwo, najwięcej elementów – 7992 zatopiono w 89 lokalizacjach w gubernatorstwie Szamal al-Batina. Następnie 2661 elementów zatopiono w 27 miejscach u wybrzeży Maskat – stolicy Omanu. Z kolei w wodach gubernatorstwa Dżanub al-Batina rozlokowano 2115 elementów sztucznej rafy w 22 miejscach. W Musandam zatopiono 1194 elementy w 12 lokalizacjach, a w Prowincji Południowo-Wschodniej i gubernatorstwie Zufar odpowiednio 50 i 10 elementów.
Jordania i Zatoka Akaba to wspaniały cel nurkowej wyprawy. Relację z naszej wizyty znajdziecie W 12 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.