Od wysypiska po ostoję dla żółwi

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Październik 23, 2018 19:01

Od wysypiska po ostoję dla żółwi

Niesamowitą metamorfozę przeszła plaża Versova w Bombaju. Dzięki wspaniałemu wysiłkowi wielu ludzi, udało się w ciągu 2 lat zamienić wysypisko śmieci w miejsce, gdzie żółwie zagrożonego gatunku znów przypływają, by złożyć jaja i wydać na świat potomstwo!

Co najmniej 80 żółwi oliwkowych, Lepidochelys olivacea, dotarło do wód Morza Arabskiego z brzegów plaży Versova. To pierwsza taka sytuacja od dziesięcioleci! Dlatego zwierzęta były pod czujną ochroną ochotników, którzy przez cały czas pilnowali, by młode nie padły ofiarą dzikich psów i okolicznego ptactwa.

4877

„Kiedy otrzymałem informację o pojawieniu się pierwszych żółwi, wiedziałem, że stoimy i progu czegoś wielkiego. Miałem łzy w oczach, kiedy na miejscu zobaczyłem je zmierzające w kierunku oceanu” – powiedział Afroz Shah, który kierował akcją oczyszczania plaży.

3500

Dziesiątki żółwi oliwkowych wyruszyły z piasków plaży Versova, dając znać światu, że ten skrawek lądu znów będzie rodził życie. Wysiłki lokalnych mieszkańców przyniosły wspaniały efekt i powinny stanowić przykład wszędzie tam, gdzie działalność człowieka doprowadziła do degradacji środowiska naturalnego.

Plaża Versova przeszła proces, który Organizacja Narodów Zjednoczonych nazwała „największym na świecie projektem oczyszczania plaży”. Ze składowiska odpadów, pełnego zanieczyszczeń i śmieci, do stanu, który dziś można nazwać wręcz dziewiczym kawałkiem wybrzeża!

Źródło: theguardia.com

Nurek Tech intext
Dodane przez Rafał Jędrzejowski Październik 23, 2018 19:01

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Listopad , 2018

Sortowanie
10Lis - 11Lis 1001:00Lis 11Scottish Dive Conference
14Lis - 17Lis 1401:00Lis 17DEMA Show 2018
16LisCałodniowa Konferencja historyczna z okazji 50-lecia eksperymentu Meduza