W wieku 65 lat zmarł Paul Allen

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Październik 17, 2018 11:44

W wieku 65 lat zmarł Paul Allen

W poniedziałek, 15 października, w wieku 65 lat zmarł Paul Allen. Amerykański przedsiębiorca i filantrop, który wspólnie z Billem Gatesem założył legendarną firmą Microsoft, był jednym z najbogatszych ludzi na świecie. W ostatniej dekadzie mocno zaangażował się w poszukiwanie wraków okrętów, mających wielkie znacznie dla historii USA.

W tym celu zebrał wokół swojego projektu grono ekspertów z różnych dziedzin, którzy mieli do dyspozycji jednostkę badawczą R/V „Petrel”, wyposażoną w topowy sprzęt pozwalający realizować misję poszukiwania wraków.

W trakcie kilku ostatnich lat zespół Allena zapisał na swoim koncie serię wspaniałych odkryć. Wśród nich m.in. odnalezienie wraku japońskiego superpancernika „Musashi”, podniesienie dzwonu okrętowego z legendarnej brytyjskiej jednostki HMS „Hood”, odkrycie ostatniego miejsca spoczynku ciężkiego krążownika USS „Indianapolis”, którego zatopienie uznawane jest za największą tragedię US Navy.

Tylko w samym 2018 roku, zespół pracujący na R/V „Petrel” odkrył wraki 3 jednostek. W marcu zlokalizowano wrak lotniskowca USS „Lexington”, a zaraz potem wrak lekkiego krążownika USS „Juneau”, na pokładzie którego zginęło 5 braci Sullivan. Trzecim sukcesem było odnalezienie w kwietniu pozostałości krążownika USS „Helena”.

W ciągu wielu lat swojej działalności jako filantrop, Allen przeznaczył $2 mld na ochronę oceanów, walkę z bezdomnością czy rozwój badań naukowych.

Źródło: wishtv.com

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Październik 17, 2018 11:44

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2020

Reklama
Reklama