Dlaczego naukowcy zafundowali rafie koralowej „zgagę”?

Dodane przez Irena Gilwatowska Kwiecień 16, 2018 20:30

Dlaczego naukowcy zafundowali rafie koralowej „zgagę”?

Według najnowszych wyników badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców na Wielkiej Rafie Koralowej w Australii, wzrost rafy koralowej zostanie poważnie zahamowany przez zakwaszenie przed końcem stulecia, jeżeli emisja dwutlenku węgla do atmosfery nie zostanie zmniejszona.

Ich eksperyment był pierwszym, w którym dwutlenek węgla celowo dodano do wody morskiej, aby zakwasić ją, zanim pozwolono jej płynąć przez naturalną rafę koralową. Poziomy zakwaszenia wody zostały zaaplikowane w taki sposób, by odzwierciedlały prognozy dotyczące emisji CO2 do końca wieku, a wyniki po raz pierwszy mają potwierdzać negatywny wpływ kwasowości na całe ekosystemy raf, a nie tylko na poszczególne organizmy lub gatunki.

Amerykańscy naukowcy Rebecca Albright z Kalifornijskiej Akademii Nauk i Ken Caldeira z Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie poprowadzili badania opublikowane w Nature. Dwa lata temu przeprowadzili inny eksperyment, w którym sprawili, że woda morska przepływająca przez rafę koralową była bardziej alkaliczna – co miało odzwierciedlić warunki sprzed 100 lat.

Wyniki pokazały, że korale zareagowały pozytywnie na leczenie „środkiem zobojętniającym kwas”. W trakcie niedawnych badań, przeprowadzonych na części Wielkiej Rafy o nazwie One Tree Island, zespół skutecznie zaaplikował rafie „zgagę”. Dwutlenek węgla jest emitowany do atmosfery, gdy spalany jest węgiel, ropa naftowa lub gaz, a także jest absorbowany do wody morskiej, z którą reaguje wytwarzając kwasu węglowego. To tłumi proces naturalnego zwapnienia, w wyniku którego wzrastają rafy koralowe.

„Nasze odkrycia dostarczają mocnych dowodów na to, że zakwaszenie oceanów spowodowane emisją dwutlenku węgla poważnie spowolni wzrost rafy koralowej w przyszłości, o ile nie podejmiemy gwałtownych i szybkich redukcji emisji gazów cieplarnianych” powiedziała Albright. „Rafy koralowe zapewniają możliwość przeżycia okolicznym społecznościom utrzymującym się z rybołówstwa i turystyki, ale dla mnie rafa jest pięknym i zróżnicowanym okazem życia, któremu szkodzimy emitując do atmosfery dwutlenek węgla” dodał Caldeira.

Źródło: divernet.com

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Irena Gilwatowska Kwiecień 16, 2018 20:30

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama