W miniony weekend , w dniach 23-25 marca 2018, odbyła się w czeskiej Ostrawie jubileuszowa XX konferencja nurkowania technicznego Techmeeting. Imprezę organizuje od lat techniczna organizacja nurkowa ASTD. W tym roku miejscem konferencji był Clarion Congress Hotel Ostrava.
Dla przyjezdnych organizatorzy zabezpieczyli noclegi, dla zestresowanych i zmęczonych do dyspozycji zapewnili również baseny, sauny i bicze wodne. Integracji sprzyjały wspólne posiłki także zabezpieczone przez organizatorów dla wszystkich uczestników konferencji.
W piątek wieczorem po rejestracji i kolacji, do późnych godzin nocnych odbywały się projekcje filmowe i toczyły się dyskusje o nurkowaniu. Sobota była dniem prezentacji i wykładów. Podczas tegorocznej edycji przez sale prelekcyjną przewinęło się 370 osób! Doskonale dobrani prelegenci zapewnili pełną salę przez cały dzień.
Na wstępie David Skoumal oprowadził nas przez historię 20 lat konferencji. Po Davidzie wystąpił jego federacyjny kolega David Cani. Przedstawił zebranym kulisy wydobycia robota ROV, a właściwie dwóch robotów zaplątanych na prawie 200 metrach głębokości w jaskini Hranicka Propast.
Frederic Swierczynski opowiedział i przedstawił film ze swego ostatniego projektu „RedLake 300 m” w chorwackiej jaskini. Pedro Balordi, Xavier Meniscus, Phil Short, Radomir Teichmann kolejno wprowadzali słuchaczy w niesamowity świat podwodnych jaskiń. Wielosyfonowe eksploracje, nieprawdopodobne głębokości, kilometry suchych, często linowych partii zapierały dech w piersiach.
Kolejny raz Techmeeting zaszczycił prof. MUDr. Frantisek Novomesky przedstawiając zebranym swoją wiedzę zdobytą podczas badania wypadków nurkowych. Pokaz zdjęć, który przygotował niejednokrotnie szokował i pozostawiał w zadumie zebranych. Nie zabrakło jak co roku polskiego akcentu. Wojtek A. Filip w bardzo przystępny i humorystyczny sposób przedstawił problemy wynikające z niedbale dopasowanego ekwipunku nurkowego.
Równolegle w sali obok odbywały się prezentacje sprzętu nurkowego. Swoje produktu między innymi prezentowali XCCR, Rebel, Tres Presidentes, Agama, DiveSoft czy FinnSub. Sprzętowo Polskę reprezentowali SeaCraft – polski producent doskonałych skuterów nurkowych oraz Santi – lider w dziedzinie skafandrów nurkowych.
Sobotni blok wykładów i prezentacji zakończyło losowanie nagród. Automaty oddechowe, suche skafandry, analizator Divesoft i dziesiątki innych nagród trafiło w ręce wielu szczęśliwców.
Niesamowita atmosfera, doskonała organizacji, charakter Czechów powoduje, że stawiam tą imprezę w czołówce tego typu spotkań. Gratuluje i dziękuje organizatorom, prelegentom i wszystkim uczestnikom za zbudowanie tego klimatu i zapraszam wszystkich w przyszłym roku.
[pro_ad_display_adzone id=”31298″]