Polak wstrzymał oddech na 10 minut!

Dodane przez Agnieszka Kalska Marzec 27, 2018 13:47

Polak wstrzymał oddech na 10 minut!

W sobotę 24. marca już po raz 12, odbyły się „Fazza Championships” – czyli zawody na wstrzymanym oddechu rozgrywane w Dubaju.

Rozgrywki podzielony były na 3 kategorie – Junior, Open i „GCC” – dla lokalnych freediverów. W kategorii open wystartowało wielu europejskich uczestników, a pośród nich Polak – Mateusz Malina, który zajął 2. miejsce osiągając rezultat 10 min i 3 sek. Zwycięzcą zawodów został Goran Colak z czasem 11 min i 6 sek – dla Chorwata był to już 8. występ na mistrzostwach Fazza. Wcześniej wygrywał on już niejednokrotnie w Dubaju, lecz po raz pierwszy z czasem przekraczającym 11 minut. Polak, w ubiegłym roku zajął również drugie miejsce wówczas przegrywając z Colakiem o 11 sekund (10 min 7 sek Goran i 9 min 56 sek Mateusz). W tegorocznej edycji, 3. miejsce zajął Veljano Zanki (9 min 21 sek), aktualny rekordzista Guinnessa, w kategorii wstrzymywania oddechu po wentylacji czystym tlenem (rekordowy czas to ponad 24 minuty).

fazza2

Uczestnicy musieli wykonać „statyczny bezdech” w basenie na głębokości 5 metrów trzymając się liny przymocowanej do dna i podpartej przez boję. Celem było pozostać bez oddychania przez jak najwięcej czasu z ciałem całkowicie zanurzonym w wodzie, mając na sobie tylko strój pływacki i bez używania akcesoriów i pomocy typowych dla freedivingu .

fazza4

Zawody organizowane są co roku, w celu promowania freedivingu i spearfishingu pośród ludności arabskiej w celu utrzymania narodowych tradycji kulturowych. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich spearfishing to dziedzictwo, które jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Od dawnych czasów tamtejsza ludność polowała na ryby i poszukiwała pereł pod wodą nie wykorzystując do tego aparatów oddechowych. Forma wstrzymywania oddechu podczas mistrzostw Fazza, nawiązuje do metody polowania pod wodą, gdzie po zanurzeniu na pewną głębokość, łowca oczekuje na rybę, którą zamierza zdoby.

Foto: Fazza Championship

Magazyn D24 Intext
Dodane przez Agnieszka Kalska Marzec 27, 2018 13:47

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Kwiecień , 2019

Sortowanie
4Kwi - 7Całodniowa Deep and Extreme Indonesia
5Kwi - 7Całodniowa Marine Diving Fair 2019
11Kwi - 14Całodniowa Asia Dive Expo (ADEX)
12Kwi - 14Całodniowa Diving Resort Travel Expo
27Kwi - 28Całodniowa The Blue Wild
28KwiCałodniowa Central New York Dive Show