W wyniku zmian klimatycznych, jakie zachodzą na Ziemi, wiele raf koralowych mocno ucierpiało. Podnosząca się temperatura mórz i oceanów negatywnie wpłynęła na koralowce, które dotknął proces blaknięcia, poprzedzający wymieranie rafy. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku Wielkiej Rafy Koralowej w Australii, jednak naukowcy chyba znaleźli sposób, by ratować ten cud przyrody.
Naukowcy badający nowe, eksperymentalne techniki ratowania korali, znaleźli chyba w końcu skuteczny sposób ocalenia raf na naszej planecie. Podczas masowego tarła wokół wyspy Heron, zlokalizowanej na terenie Wielkiej Rafy, pobrali komórki rozrodcze korali a następnie zapewnili im stabilne warunki do rozwoju w akwariach. Ostatnim krokiem była transplantacja wyhodowanych korali z powrotem na rafę.
Kiedy badacze wrócili po roku, by zobaczyć efekty swojego eksperymentu, okazało się, że część transplantowanych koralowców przyjęła się i zaadaptowała, kontynuując dalszy rozwój. Zauważyli również, że większe zagęszczenie młodych larw, wpływa korzystnie na lepsze przyjmowanie się przeszczepianych fragmentów.
[blockquote style=”2″]„Jest to pierwszy tego typu projekt na Wielkiej Rafie Koralowej, gdzie udało się przeszczepić i zaadaptować nowe koralowce. To bardzo ekscytujący moment. Mamy do czynienia z odrodzeniem się rafy” – powiedział kierujący projektem prof. Peter Harrison z Southern Cross University.[/blockquote]
Koralowce to tak naprawdę kolonie morskich bezkręgowców, złożone z tysięcy identycznych polipów. Mimo, że na zewnątrz chroni je twardy egzoszkielet, to w rzeczywistości są ekosystemami niezwykle wrażliwymi na zmiany klimatyczne.
Naukowcy pracujący nad techniką przeszczepiania fragmentów rafy mają nadzieję, że ich najnowsze osiągnięcia pomogą uratować i odbudować Wielką Rafę Koralową, ale również inne rafy na całym globie, które ucierpiały w wyniku wzrostu temperatur czy też potężnych huraganów, jakie nawiedziły wybrzeża.
Sukces projektu realizowanego przez Southern Cross University sprawił, że rząd Australii postanowił jeszcze bardziej zainwestować w rozwój nowej metody i walkę o ratowanie jednego z największych swoich skarbów – Wielkiej Rafy Koralowej.
Niestety na same badania i obserwację efektów nowej metody potrzeba wiele czasu. By wyhodować z larwy koralowiec o wielkości dużego talerza, potrzebne są około 3 lata. Możemy sobie więc wyobrazić, jak długo zajmie odbudowa całych raf koralowych. Na szczęście możemy mówić o przełomie i powolnym, ale jednak marszu w dobrym kierunku.
Źródło: radionz.co.nz, Foto: Gary Cranitch/Queensland Museum
[pro_ad_display_adzone id=”31298″]