Odnaleziono wrak niemieckiego okrętu podwodnego

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 14, 2017 07:45

Odnaleziono wrak niemieckiego okrętu podwodnego

Na północy Francji, w wodach kanału La Manche, odnaleziono wrak niemieckiego okrętu podwodnego. Jednostkę 8.5 Mm od Cap Barfleur zlokalizowała załoga poławiacza min HNLMS „Makkum”, należącego do Royal Netherlands Navy.

Odnaleziony okręt, to podwodny stawiacz min UC-69 należący do Kaiserliche Marine, który zatonął u wybrzeży Normandii w 1917 roku. Swojego odkrycia holenderscy marynarze dokonali już w październiku, jednak dopiero w listopadzie udało się ostatecznie potwierdzić jego tożsamość.

wrakuc69francja002

Identyfikacji wraku dokonał specjalista od okrętów podwodnych Royal Netherlands Navy – porucznik Jouke Spoelstra. Analizował on wykonane zdjęcia odnalezionego niemieckiego okrętu i dopasował je do niemieckiego podwodnego stawiacza min typu UC II.

wrakuc69francja003

SM UC-69 zatonął 6 grudnia 1917 roku, w wyniku kolizji z innym niemieckim okrętem podwodnym. Jednostka podczas zaminowywania torów wodnych prowadzących do i z portu w Cherbourgu, została staranowana przez okręt U-96. W ciągu 10 minut od kolizji UC-69 poszedł na dno. Zginęło wówczas 11 członków załogi. Pozostałych 18 udało się uratować i przetransferować na pokład U-96.

Odkrycie wraku nie było planowane i nastąpiło przypadkiem, podczas mapowania dna w tej okolicy przez holenderską marynarkę. Nie znaczy to, że Holendrzy nie poszukiwali akurat wraku okrętu podwodnego… Od dłuższego czasu Royal Netherlands Navy przeczesuje różne lokalizacje w poszukiwaniu okrętu O13, który zaginął na Morzu Północnym w czerwcu 1940 roku.

Źródło: navaltoday.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 14, 2017 07:45

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN