Transplantacja koralowców szansą dla Wielkiej Rafy? – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 13, 2017 16:00

Transplantacja koralowców szansą dla Wielkiej Rafy? – video

W wyniku zmian klimatycznych, jakie zachodzą na Ziemi, wiele raf koralowych mocno ucierpiało. Podnosząca się temperatura mórz i oceanów negatywnie wpłynęła na koralowce, które dotknął proces blaknięcia, poprzedzający wymieranie rafy. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku Wielkiej Rafy Koralowej w Australii, jednak naukowcy chyba znaleźli sposób, by ratować ten cud przyrody.

Naukowcy badający nowe, eksperymentalne techniki ratowania korali, znaleźli chyba w końcu skuteczny sposób ocalenia raf na naszej planecie. Podczas masowego tarła wokół wyspy Heron, zlokalizowanej na terenie Wielkiej Rafy, pobrali komórki rozrodcze korali a następnie zapewnili im stabilne warunki do rozwoju w akwariach. Ostatnim krokiem była transplantacja wyhodowanych korali z powrotem na rafę.

content-1511782388-prof-peter-harrison-dsc-1839

Kiedy badacze wrócili po roku, by zobaczyć efekty swojego eksperymentu, okazało się, że część transplantowanych koralowców przyjęła się i zaadaptowała, kontynuując dalszy rozwój. Zauważyli również, że większe zagęszczenie młodych larw, wpływa korzystnie na lepsze przyjmowanie się przeszczepianych fragmentów.

„Jest to pierwszy tego typu projekt na Wielkiej Rafie Koralowej, gdzie udało się przeszczepić i zaadaptować nowe koralowce. To bardzo ekscytujący moment. Mamy do czynienia z odrodzeniem się rafy” – powiedział kierujący projektem prof. Peter Harrison z Southern Cross University.

Koralowce to tak naprawdę kolonie morskich bezkręgowców, złożone z tysięcy identycznych polipów. Mimo, że na zewnątrz chroni je twardy egzoszkielet, to w rzeczywistości są ekosystemami niezwykle wrażliwymi na zmiany klimatyczne.

Naukowcy pracujący nad techniką przeszczepiania fragmentów rafy mają nadzieję, że ich najnowsze osiągnięcia pomogą uratować i odbudować Wielką Rafę Koralową, ale również inne rafy na całym globie, które ucierpiały w wyniku wzrostu temperatur czy też potężnych huraganów, jakie nawiedziły wybrzeża.

content-1511783745-collecting-coral-ready-for-spawning-gary-cranitch-queensland-museum-dsc1885

Sukces projektu realizowanego przez Southern Cross University sprawił, że rząd Australii postanowił jeszcze bardziej zainwestować w rozwój nowej metody i walkę o ratowanie jednego z największych swoich skarbów – Wielkiej Rafy Koralowej.

Niestety na same badania i obserwację efektów nowej metody potrzeba wiele czasu. By wyhodować z larwy koralowiec o wielkości dużego talerza, potrzebne są około 3 lata. Możemy sobie więc wyobrazić, jak długo zajmie odbudowa całych raf koralowych. Na szczęście możemy mówić o przełomie i powolnym, ale jednak marszu w dobrym kierunku.

Źródło: radionz.co.nz, Foto: Gary Cranitch/Queensland Museum

Magazyn D24 Intext
Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 13, 2017 16:00

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN