Czy kula armatnia doprowadzi do zatopionego skarbu?

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 13, 2017 13:35

Czy kula armatnia doprowadzi do zatopionego skarbu?

Grupa archeologów podwodnych ma nadzieję, że odnaleziona przez nich kula armatnia, doprowadzi ich do hiszpańskiego galeonu, który zatonął niedaleko Japonii z bardzo cennym ładunkiem w 1609 roku.

Hiszpański galeon „San Francisco” pod koniec pierwszej dekady XV wieku, kierował się z Filipin ku wybrzeżom Meksyku. Niestety zaskoczony przez niezwykle silny sztorm, zatonął na wysokości wybrzeży kraju kwitnącej wiśni.

maxresdefault

Archeolodzy podkreślają, że według dostępnych informacji, jednostka przewoziła wiele cennych towarów, których współczesna wartość musi być szacowana w milionach dolarów. Wprawdzie pozycja wraku zaginionego galeonu wciąż pozostaje tajemnicą, jednak odnaleziona kula armatnia, to pierwszy tak znaczący ślad, sugerujący gdzie należy prowadzić poszukiwania.

Pracami archeologicznymi i poszukiwaniami kieruje dr Jun Kimura z Tōkai University w Tokio. Badacze przeczesują i eksplorują wody przybrzeżne Iwawada, w prefekturze Chiba, na zachodzie Japonii.

Kulę armatnią na głębokości ponad 40 metrów odnalazł inny naukowiec – Australijczyk Ian McCann z University of New England.

1510670811502

„Prowadziliśmy nurkowanie w głębokich i ciemnych wodach. W pewnym momencie Ian dostrzegł niezwykły kształt na piaszczystym dnie. Podnieśliśmy przedmiot, ale chwilę później musieliśmy wracać, gdyż kończył nam się zapas powietrza. Nie byliśmy więc w stanie dobrze rozejrzeć się w okolicy, gdzie odnaleźliśmy kulę” – relacjonuje dr Kimura.

Archeolodzy są niemal pewni, że kula armatnia pochodzi z galeonu „San Francisco”. Na taki stan rzeczy wpływa fakt, że jest ona podobna do innych kul z tego okresu, znalezionych na hiszpańskich statkach handlowych w okolicy Filipin. Jednak 100% pewność dadzą dopiero analizy chemiczne.

1510687761463

„Może kula armatnia jako znalezisko samo w sobie nie jest niczym spektakularnym, ale traktujemy ją jako poszlakę, która ma doprowadzić nas do właściwego celu” – powiedział Ian McCann.

Projekt dotowany przez rząd Japonii, jest pierwszą ekspedycją mająca za cel odnalezienie wraku „San Francisco”. Hiszpański galeon jest najpewniej ostatnim takim wrakiem w regionie, którego złupili jeszcze łowcy skarbów. Szacunkowa wartość przewożonych przez niego dóbr może oscylować w granicy $80 mln! Kolejna ekspedycja zostanie podjęta w 2018 roku.

Źródło: bbc.com Foto: Tōkai University

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 13, 2017 13:35

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Sierpień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN