Rekordowe zanurzenie Victora Vescovo w Rowie Mariańskim!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 14, 2019 16:49

Rekordowe zanurzenie Victora Vescovo w Rowie Mariańskim!

Ekspedycja Five Deeps z powodzeniem po raz czwarty zanurzyła się na dno w najgłębszym miejscu jednego z pięciu oceanów. Tym razem zespół pod kierownictwem Victora Vescovo pełnym sukcesem zakończył misję dotarcia do najgłębszego punktu na Ziemi, znanego jako Głębia Challengera, która znajduje się w obrębie Rowu Mariańskiego. Przy okazji ustanowiono nowy rekord, gdyż osiągnięto głębokość 10 928 metrów!

Dopiero po raz trzeci w historii ludzkości, udało się zanurzyć do najgłębszego miejsca na naszej planecie. Przed Vescovo, który korzystał z batyskafu Triton 36000, dokonali tego Don Walsh i Jaques Piccard w batyskafie Trieste (10912 m – 1960 r.) i James Cameron w batyskafie Deepsea Challenger (10898 m – 2012 r.). Jak łatwo policzyć, trzecia wizyta człowieka w Głębi Challengera jest tą najgłębszą, która poprawia wynik z 1960 r. o 16 metrów.

11-Sub-Launch-Mariana-Trench-©-Tamara-Stubbs

Pomiędzy 28 kwietnia a 5 maja 2019 roku, przeprowadzono cztery zanurzenia na dno Głębi Challengera oraz jedno ostatnie zanurzenie, które miało miejsce w dniu 7 maja w Sirena Deep (głębia odkryta w 1997 r. przez naukowców z Hawajów), głębi znajdującej się również na obszarze Rowu Mariańskiego, około 128 mil na północny-wschód. Dwa z przeprowadzonych zanurzeń, w tym te najgłębsze z 28 kwietnia, miały charakter solowy i zostały wykonane osobiście przez Victora Vescovo.

06-DSV-Limiting-Factor-Mariana-Trench-©-Tamara-Stubbs

„To jest na prawdę nie do opisania, jak wszyscy jesteśmy podekscytowani tym, co właśnie udało nam się osiągnąć” – powiedział Vescovo. „Ta łódź podwodna i jej macierzysty statek wraz z niezwykle utalentowanym zespołem ekspedycyjnym, wynieśli morską technologię na niespotykany dotąd poziom. Zanurzyliśmy się szybko i wielokrotnie, w najgłębszym i najcięższym obszarze oceanu. Czujemy, że właśnie stworzyliśmy, zatwierdziliśmy i otworzyliśmy potężne drzwi, aby odkryć i odwiedzić o każdej porze dowolne miejsce w oceanie. W oceanie, który wciąż jest niezbadany w 90%”

21-Victor-pilotingLimiting-Factor-on-bottom-Mariana-Trench-C-Atlantic-Productions-for-Discovery-Channel

Na pokładzie DSSV „Pressure Drop” podczas tego historycznego osiągnięcia był legendarny amerykański oceanograf, badacz i specjalista ds. polityki morskiej, dr Don Walsh, który dokonał pierwszego udanego zanurzenia w Rowie Mariańskim w 1960 roku.

20-Underwater-Limiting-Factor-Mariana-Trench-C-Atlantic-Productions-for-Discovery-Channel-

„Wyobraźnia i ciekawość Victora Vescovo, doskonałość techniczna pojazdu Triton, a także znakomita praca oficerów i załogi sprawiły, że ta wyprawa odniosła ogromny sukces. I byłem tam, żeby to zobaczyć – powiedział dr Don Walsh. „Tym razem był to imponujący Tour de Force (gra słów – force z angielskiego oznacza moc i stanowi nawiązanie do Tour de France – red.), gdy zespół powtórzył nurkowanie w Głębi Challengera cztery razy w ciągu zaledwie ośmiu dni. Była to demonstracja niezawodności systemu i wydajności operacyjnej, której nigdy wcześniej nie widzieliśmy w eksploracji. Byłem dumny i zaszczycony, że zostałem zaproszony do bycia częścią zespołu Victora.” – dodał Walsh

18-Underwater-Limiting-Factor-Mariana-Trench-Dive-C-Atlantic-Productions-for-Discovery-Channel

Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich zanurzeń, zespół dokładnie zmierzył i zmapował obszar operacyjny za pomocą sonaru EM124 firmy Kongsberg. Będąc na dnie Vescovo lub dwuosobowy zespół – pilot i specjalista, zwykle spędzali 3-4 godziny, przeprowadzając swoje badania i cele wyznaczone przez zespoły naukowe.

19-Underwater-Limiting-Factor-hitting-the-bottom-Mariana-Trench-C-Atlantic-Productions-for-Discovery-Channel-

Średnio łódź potrzebowała 3.5 godziny, aby dotrzeć do dna Głębi Challengera i 3.5 godziny, aby się z niej wynurzyć. Średni całkowity czas trwania zanurzenia to od 11 do 12 h, w tym 1h potrzebna na opuszczenie i podjęcie pojazdu z powierzchni.

13-Sub-Return-Mariana-Trench-©ReeveJolliffe

Swoimi nurkowaniami Vescovo stał się również pierwszą osobą, która zdobyła Mount Everest i znalazła się na dnie oceanu, a także dotarła na nartach zarówno na biegun północny jak i południowy. Jest więc pierwszym, który zaliczył jedną z wersji „czterech rogów ziemi” tj. Mount Everest, Głębię Challengera i oba bieguny. W 2011 roku zdobył też Siedem Szczytów – wspinając się na najwyższy szczyt na każdym kontynencie, a teraz ma już na koncie najgłębsze miejsca czterech z pięciu oceanów.

12-DSV-Limiting-Factor-Mariana-Trench-_©ReeveJolliffe©_7503046

Wyprawa Five Deeps Expedition jest filmowana przez Atlantic Productions, w ramach pięcioodcinkowego serialu dokumentalnego Discovery Channel, którego premiera odbędzie się pod koniec 2019 roku.

Źródło: fivedeeps.com
[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 14, 2019 16:49

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2020

Reklama
Reklama