Nowe formy życia odkryte w jaskiniach Jukatanu

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 12, 2017 07:45

Nowe formy życia odkryte w jaskiniach Jukatanu

Naukowcy badający system jaskiniowy Ox Bel Ha, znajdujący się na meksykańskim Półwyspie Jukatan, okryli w nim nowe, nieznane wcześniej formy życia. Z obserwacji jakie udało się przeprowadzić wynika, że nowoodkryte organizmy zaadaptowały się do życia w jaskiniach i skupiają się w pobliżu metanu.

Na podstawie tego odkrycia badacze z A&M University w Teksasie wysnuli hipotezę, że w innych systemach jaskiń na całym świecie, najpewniej żyją organizmy podobne do tych odkrytych w Ox Bel Ha.

Bil Phillips Ox Bel Ha

David Brankovits, student z Budapesztu, kierował badaniami prowadzonymi w ramach swoich studiów doktoranckich na A&M University. Wspierał go międzynarodowy zespół, w skład którego wchodzili naukowcy z Meksyku, Holandii, Szwajcarii. Efekt swojej pracy opublikowali na łamach Nature Communications.

Głównym obiektem badań był system Ox Bel Ha, a zwłaszcza te miejsca, gdzie spotykamy zjawisko halokliny, wywołane przez mieszanie się wody słodkiej i słonej. Okazuje się, że metan w takich miejscach jest istotnym składnikiem pożywienia dla niewielkich form życia, jak bakterie i mikroby, tworzące podstawowy ekosystem.

Podsumowując wyniki swojej pracy badacze stwierdzili, że uzyskane dane i wyniki ich obserwacji, pozwolą lepiej im zrozumieć odizolowane podwodne ekosystemy na całym świecie.

Co ciekawe okazało się, że nie tylko bakterie i mikroby żywią się metanem. Zaobserwowano nawet gatunek krewetki, która aż 21% pokarmu pozyskiwała właśnie ze wspomnianego gazu.

Źródło: futurity.org, Foto: Texas A&M University

[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 12, 2017 07:45

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Listopad , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń