Wino z morskich głębin smakuje… lepiej?

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 13, 2012 20:14

Wino z morskich głębin smakuje… lepiej?

Jak się okazuje, wino dojrzewające w beczkach pośród morskiej głębi, smakuje lepiej, niż ten sam rocznik, leżakowany na lądzie. Czy to oznacza, iż taki sposób leżakowania poprawia jakość wina? Tego próbowali się dowiedzieć trzej panowie – kierownik winnicy, wytwórca beczek oraz hodowca ostryg.

Bruno Lemoine, który prowadzi winnicę Chateau Haut-Brion Larrivet w południowo-wschodnim regionie Bordeaux, poprosił pewnego razu swego znajomego – Pierre Guillaume Chiberry, aby ten stworzył dla niego dwie małe (56-litrowe), drewniane beczki, w których mógłby leżakować wino przez dodatkowe 6 miesięcy.

Pierwsza z beczek miała zostać złożona do leżakowania w piwnicach zamku, natomiast druga… pod wodą na farmie ostryg w rejonie Arcachon Bay, który słynie z najlepszych hodowli tego przysmaku. Pierwsza beczka została ochrzczona Tellus, po rzymskiej bogini ziemi, natomiast druga… Neptun, z wiadomych przyczyn.

W styczniu, obie beczki zakończyły leżakowanie i zostały zabrane aby wino rozlać do butelek. Następnie przystąpiono do testowania i analizowania obu trunków.

O ile Tellus okazał się rozczarowaniem i niczym nie zaskoczył, o tyle Neptun okazał się fantastyczną niespodzianką. Smakował o wiele lepiej niż zakładano. Ekspert porównujący oba wina stwierdził, że te leżakowane w wodzie ma przyjemny jedwabisty i dużo bardziej złożony smak, niż jego kuzynka leżakowana w zamkowej piwnicy.

Źródło: missglougloou.blog.lemonde.fr

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 13, 2012 20:14
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

19 − eight =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 1
DAN polisa 3
DAN polisa 2

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1