Niezwykły wózek dla niepełnosprawnych nurków – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 15, 2017 17:36

Niezwykły wózek dla niepełnosprawnych nurków – video

51-letni Rosjanin – Igor Skikevich, zaprojektował wyjątkowy wózek inwalidzki dla niepełnosprawnych nurków. Dzięki niemu, każda osoba na co dzień korzystająca z wózka inwalidzkiego, będzie mogła zacząć odkrywać piękno podwodnego świata. Wszystko za sprawą informacji, jakoby wózek już niedługo miał wejść do seryjnej produkcji.

Skikevich zaprojektował nurkowy wózek inwalidzki bazując na własnych potrzebach i doświadczeniu. Rosjanin sam jest niepełnosprawnym nurkiem. Doskonale zatem rozumiał problemy, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne, które mają ograniczoną możliwość poruszania się.

Sam wynalazca nazwał swoje urządzenie „submarine wheelchair” (podwodnym wózkiem inwalidzkim – red.). Konstruktorowi oprócz chęci zaspokojenia potrzeb użytkowników oraz zlikwidowania barier oddzielających osoby niepełnosprawne od eksploracji głębin, przyświecał również cel, by jego wynalazek był dostępny dla wszystkich, a co za tym idzie – tani. W mediach pojawia się szacowana cena urządzenia, która powinna zamknąć się w kwocie £860!

Rosjanin nie jest pierwszym, który zauważył problem i postanowił mu zaradzić. Sue Austin, to brytyjska artystka, która jako pierwsza stworzyła w pełni funkcjonalny wózek inwalidzki dla nurków. Różnica pomiędzy urządzeniami jest jednak diametralna. Egzemplarz Brytyjki kosztuje bowiem aż £7,400!

Igor Skikevich opracował sposób mocowania napędu do obu kół wózka inwalidzkiego, co pozwala na przebycie znacznie większej odległości pod wodą. Zbiornik z mieszanką oddechową umiejscowiony jest z tyłu wózka za pomocą specjalnych taśm.

„Na pomysł wpadłem w zeszłym roku, po tym jak byłem na wycieczce nurkowej w rejonie Morza Japońskiego. Pomyślałem, że gdybym potrafił w jakiś sposób zamontować napęd do swojego wózka, to mógłbym pod wodą znacznie więcej” – oświadczył konstruktor wózka.

Wynalazca tego niezwykłego wózka sam stał się osobą niepełnosprawną 9 lat temu. Wszystko z uwagi na źle rozpoznany problem z kręgosłupem w odcinku szyjnym. Obawiano się nawet, że Rosjanin będzie całkowicie sparaliżowany, jednak on nie poddawał się i zaskoczył wszystkich.

Źródło: mirror.co.uk

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 15, 2017 17:36
Pianka Tusa

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 1
DAN polisa 3
DAN polisa 2

Nadchodzące imprezy nurkowe

Listopad , 2017

Sortowanie
1Lis - 4Całodniowa DEMA SHOW 2017
25Lis - 26Całodniowa Baltictech 2017
30LisCałodniowa dodaj swoje wydarzenie
Magazyn D24
DAN Top 2
DAN Top 1