Wspaniałe zdjęcia zawalonego łuku Azure Window – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 24, 2017 16:36

Wspaniałe zdjęcia zawalonego łuku Azure Window – video

Na początku marca 2017 informowaliśmy o zawaleniu się jednego z największych symboli maltańskiej wyspy Gozo – łuku skalnego Azure Window. Formacja geologiczna, która na stałe zakorzeniła się w ludzkiej świadomości, jako symbol regionu, przestała istnieć podczas niezwykle silnego sztormu. W ostatnich dniach w sieci pojawiły się wspaniałe zdjęcia spod wody, wykonane przez naszych rodaków w miejscu, gdzie niegdyś dumnie ponad powierzchnię wody piął się łuk Azure Window.

Erozja „The Azure Window” postępowała i była wyraźnie widoczna na zdjęciach wykonanych na przestrzeni dekad. Górna część łuku robiła się coraz cieńsza i przewidywano jej rychłe zniknięcie Nikt jednak nie spodziewał się, że po łuku nie zostanie nawet śladu.

GAWKB014

Aż do stycznia 2017 roku, kiedy zniknął spory kawałek podstawy. Teraz potężne fale podczas niezwykle silnej burzy upomniały się o resztę łuku, zabierając go pod wodę, tak, jakby nigdy nie istniał.

W styczniu 2017 roku silny sztorm częściowo uszkodził Azure Window, a 8 marca kolejny sztorm sprawił, że atrakcja turystyczna Malty przestała istnieć. Dziś jest już atrakcją wyłącznie dla nurków. Oto krótki film z tego miejsca. Na filmie pojawiają się Philipp Breicha oraz Tomek Fotek.

Opublikowany przez Konrad Baar na 19 kwietnia 2017

Symbol Gozo został uwieczniony na niezliczonej liczbie fotografii wykonanych przez miejscowych i turystów, a także w wysokobudżetowych produkcjach filmowych, jak np. niezwykle popularny w ostatnich latach serial „Gra o tron”.

GAWKB006

„The Azure Window” powstało w wyniku zawalenia się dwój wapiennych jaskiń. To olbrzymia strata dla wszystkich mieszkańców oraz miłośników maltańskiej wyspy Gozo. „Azurowe Okno” było jednym z najbardziej charakterystycznych symboli regionu i popularnym miejscem zarówno na powierzchni, jak i pod wodą. Każdego roku przyciągało tysiące turystów.

GAWKB011

Na powierzchni po łuku nie ma już śladu, jednak dla nurków świat się nie kończy na powierzchni. Wprost przeciwnie, tam się tylko zaczyna, a najciekawsze jak zwykle ukryte jest pod taflą wody. Nie musiało więc minąć zbyt wiele czasu, by na gruzach Azure Window, przeprowadzono pierwsze nurkowania. Zwłaszcza, że wszyscy byli ciekawi tego, co znajduje się teraz na dnie.

GAWKB005

Niegdyś budzące zachwyt, odwiedzane przez miliony turystów i uwieczniane na niezliczonej ilości fotografii i filmów. Dziś Azure Window to smutne wspomnienie tego, czym było jeszcze do środy 8 marca 2017 roku.

GAWKB001

Zdjęcia zostały wykonane w kwietniu 2017 roku. W nurkowaniach brali udział Konrad Baar, Philipp Breicha, Tomek Fotek z centrum nurkowego Family Diving Gozo Jaceka Chojnackiego.

GAWKB016

Foto: Konrad Baar

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 24, 2017 16:36

1 komentarz

  1. Tomasz Kwiecień 30, 18:27

    Przykro

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Sierpień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN