Nurkowie ze Skandynawii eksplorowali jaskinię w Karpatach – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Wrzesień 30, 2016 17:07

Nurkowie ze Skandynawii eksplorowali jaskinię w Karpatach – video

Grupa speleonurków z Finlandii i Szwecji wspierana przez kolegów z Rumunii, w dniach 16-21 września przeprowadziła eksplorację miejsca znanego pod nazwą Izbucul Tauz. W trakcie nurkowania w krasowym wywierzysku udało się osiągnąć głębokość 75 metrów. Jak podają rumuńskie media, było to pionierskie badanie i pierwsza wizyta człowieka w tym miejscu na tak dużej głębokości.

Ekipie eksplorującej udało się zwiedzić w trakcie nurkowania kilka zalanych komnat, ale również trafili do suchej komory wypełnionej fantastycznymi wapiennymi blokami. Mimo niezwykłych wrażeń wyprawa w głąb wywierzyska była tylko substytutem.

Coiba-Mare-1

Głównym celem speleonurków było miejsce znane pod nazwą Coiba Mare. Jest to jaskinia z ogromnym otworem ciągnąca się przez 6 km i charakteryzująca się bardzo wielkim i skomplikowanym przepływem oraz rzeką.

„Niestety z uwagi na silne opady deszczu cała okolica była zalana, a widoczność w samej jaskini mocno się pogorszyła na dłuższy czas. Przy wizurze 0.5 metra i z uwagi na wymagający profil jaskini, nurkowanie nie było możliwe. Dlatego zdecydowaliśmy się na zmianę planów” – powiedział Sami Paakkarinen

Eksploracja jaskini nie była prosta. Konieczne było przeciskanie się przez wyjątkowo ciasne zaciski, a temperatura wody wynosiła zaledwie 6°C. Na szczęście skandynawska ekipa, to bardzo doświadczeni nurkowie jaskiniowi, dla których wymagające warunki rumuńskiego wywierzyska ni stanowiły przeszkody nie do przejścia.

Finowie i Szwedzi prowadzili eksploracje wspólnie z miejscowymi speleonurkami i na zaproszenie Association of Divers Explorers w Transylwanii.

„To już trzeci raz kiedy przyjechaliśmy z prowadzić eksplorację w Apuseni. Tym razem jesteśmy tu w piątkę. Nasz zespół doświadczonych nurków jaskiniowych stanowi czterech Finów i jeden Szwed” – powiedział Adrian Perez

Cotetul-Dobrestilor-5

„To dosyć wymagająca i długa podróż. Najpierw jechaliśmy 30h autem, potem kolejne 2.5 h promem do Estonii i kolejnych 30h autem. Konieczne było zabranie minibusa, gdyż cały sprzęt waży minimum 500 kg na osobę. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli tu wrócić i kontynuować eksploracje w tym regionie” – dodał Patrik Grönqvist

Izbucul Tauz to wywierzysko położone w paśmie Karpat nazwanym Górami Zachodniorumuńskimi (Apuseni) i znajdującym się w Masywie Biharu. Samo źródło stanowiące wejście do jaskini widoczne jest bez problemu, dużo bardziej trzeba się napracować by dostać się do jaskini.

Źródło: proalba.ro, b1.ro

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Wrzesień 30, 2016 17:07
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

seventeen − 6 =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 3
DAN polisa 2
DAN polisa 1

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1