Nurkowie ze Skandynawii eksplorowali jaskinię w Karpatach – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Wrzesień 30, 2016 17:07

Nurkowie ze Skandynawii eksplorowali jaskinię w Karpatach – video

Grupa speleonurków z Finlandii i Szwecji wspierana przez kolegów z Rumunii, w dniach 16-21 września przeprowadziła eksplorację miejsca znanego pod nazwą Izbucul Tauz. W trakcie nurkowania w krasowym wywierzysku udało się osiągnąć głębokość 75 metrów. Jak podają rumuńskie media, było to pionierskie badanie i pierwsza wizyta człowieka w tym miejscu na tak dużej głębokości.

Ekipie eksplorującej udało się zwiedzić w trakcie nurkowania kilka zalanych komnat, ale również trafili do suchej komory wypełnionej fantastycznymi wapiennymi blokami. Mimo niezwykłych wrażeń wyprawa w głąb wywierzyska była tylko substytutem.

Coiba-Mare-1

Głównym celem speleonurków było miejsce znane pod nazwą Coiba Mare. Jest to jaskinia z ogromnym otworem ciągnąca się przez 6 km i charakteryzująca się bardzo wielkim i skomplikowanym przepływem oraz rzeką.

„Niestety z uwagi na silne opady deszczu cała okolica była zalana, a widoczność w samej jaskini mocno się pogorszyła na dłuższy czas. Przy wizurze 0.5 metra i z uwagi na wymagający profil jaskini, nurkowanie nie było możliwe. Dlatego zdecydowaliśmy się na zmianę planów” – powiedział Sami Paakkarinen

Eksploracja jaskini nie była prosta. Konieczne było przeciskanie się przez wyjątkowo ciasne zaciski, a temperatura wody wynosiła zaledwie 6°C. Na szczęście skandynawska ekipa, to bardzo doświadczeni nurkowie jaskiniowi, dla których wymagające warunki rumuńskiego wywierzyska ni stanowiły przeszkody nie do przejścia.

Finowie i Szwedzi prowadzili eksploracje wspólnie z miejscowymi speleonurkami i na zaproszenie Association of Divers Explorers w Transylwanii.

„To już trzeci raz kiedy przyjechaliśmy z prowadzić eksplorację w Apuseni. Tym razem jesteśmy tu w piątkę. Nasz zespół doświadczonych nurków jaskiniowych stanowi czterech Finów i jeden Szwed” – powiedział Adrian Perez

Cotetul-Dobrestilor-5

„To dosyć wymagająca i długa podróż. Najpierw jechaliśmy 30h autem, potem kolejne 2.5 h promem do Estonii i kolejnych 30h autem. Konieczne było zabranie minibusa, gdyż cały sprzęt waży minimum 500 kg na osobę. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli tu wrócić i kontynuować eksploracje w tym regionie” – dodał Patrik Grönqvist

Izbucul Tauz to wywierzysko położone w paśmie Karpat nazwanym Górami Zachodniorumuńskimi (Apuseni) i znajdującym się w Masywie Biharu. Samo źródło stanowiące wejście do jaskini widoczne jest bez problemu, dużo bardziej trzeba się napracować by dostać się do jaskini.

Źródło: proalba.ro, b1.ro

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Wrzesień 30, 2016 17:07

Dołacz do nas na Facebooku

Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Wrzesień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN