Naukowcy PAN zbadali broń chemiczną na dnie Morza Bałtyckiego – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 23, 2016 20:39

Naukowcy PAN zbadali broń chemiczną na dnie Morza Bałtyckiego – video

Grupa naukowców z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, przeprowadziła rekonesans nad stanem amunicji broni chemicznej zatopionej w wodach Bałtyku przez aliantów po II Wojnie Światowej. Trwająca dwa tygodnie ekspedycja, była prowadzona w rejonie Bornholmu oraz Głębi Gdańskiej z wykorzystaniem jednostki badawczej „Oceania”.

Oprócz pobrania próbek interesujących naukowców materiałów, udało się przypadkiem odnaleźć torpedę, której pochodzenie po bliższej ekspertyzie określono na lata ’40 XX wieku. Niestety z uwagi na kiepską wizurę, zarejestrowane materiały foto i video nie są najlepszej jakości i nie oddają pełnej skali znaleziska.

„Poszliśmy w rejony, w których spodziewaliśmy się odnaleźć zatopioną amunicję. Mieliśmy też współrzędne z poprzednich ekspedycji, była to głównie Głębia Gdańska i Głębia Bornholmska” – opowiada dr Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii Państwowej Akademii Nauk.

Celem było zbadanie potencjału i stanu zatopionego arsenału. Wśród priorytetów największe zainteresowanie wśród badaczy budziły bomby lotnicze oraz niesławny iperyt.

„Znaleźliśmy kilka miejsc gdzie były obiekty przypominające zatopione bomby lotnicze, koło jednej z nich w próbce osadów wykryliśmy iperyt, już na pokładzie przeprowadzaliśmy analizy” – dodał dr Bełdowski.

W kolejnych częściach ekspedycji i podczas następnych rejsów prowadzonych w ramach projektu „Dajmon”, badacze będą starali się wymyślić sposób na zabezpieczenie i zneutralizowanie zagrożenia płynącego z pogarszającego się stanu zatopionego arsenału.

Źródło: tvn24.pl

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 23, 2016 20:39

2 komentarze

  1. ak Marzec 24, 07:40

    W Polsce jest produkowany piec spalający wszystko w podcisnieniu. Jest tak bardzo skuteczny że środki chemiczne spala bez szkody dla środowiska. Rządy państw morza Bałtyckiego powinny zorganizować program wydobywania tego świństwa i niszczenia tego w tych piecach.A niewybuchy też coś na nie wymyślić. Roboty było by na długie lata ale radość z naprawy środowiska nieoceniona.Trudno znalezc w Internecie tego producenta pieców ze spalaniem podciśnieniowym ale te piece i sam patent jest rewelacyjny na utylizacje wszelkiego tego typu chemii. Adrian Keys.

    • TheM Marzec 24, 11:16

      Pytanie tylko czy przypadkiem nie wyrządzi się więcej szkód próbując wyciągnąć z dna ten syf …. Gdzieś czytałem że się wytworzyły samoistne dobrze uszczelnione naturalne kopuły nad takimi chemikaliami i dopóki nikt tego i nie ruszy jest dobrze.

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2020

Reklama
Reklama