Malezja: Pierwsi podwodni policjanci będą chronić rafy Sabah

Dodane przez Redakcja D24 Marzec 24, 2016 19:52

Malezja: Pierwsi podwodni policjanci będą chronić rafy Sabah

Czterech podwodnych policjantów chroniących do tej pory najpiękniejsze lokalizacje nurkowe na Palau, zostało pierwszymi nurkowymi funkcjonariuszami chroniącymi rafy Malezji. Ich głównym zadaniem będzie kontrola miejsc odwiedzanych przez turystów w Sabah Parks, upewniając się, że nie są one niszczone. Sabah słynie ze wspaniałych raf w kształcie grzybów, z kolei Sipadan to jedyna wyspa Malezji.

Sekretarz Ministerstwa Turystyki, Kultury i Środowiska – Ginun Yangus, liczy że obecnoś podwodnych stróżów prawa znacząco wpłynie na ochronę drogocennych raf koralowych.

„Czterech funkcjonariuszy ma w istocie wcielić się w rolę podwodnej policji. Ich zadaniem ma być ochrona naszych wspaniałych raf przed niszczeniem przez odwiedzających nas turystów. Traktujemy to jako olbrzymi krok naprzód. W przyszłości planujemy rozwój tej formacji i będziemy chcieli powołać do służby kolejnych nurków-policjantów. Liczymy również na wsparcie przewodników nurkowych i divemasterów, oprowadzających podwodne wycieczki” – powiedział sekretarz Ginun.

Zdaniem ministerstwa ogólna kondycja raf koralowych wokół wyspy jest dobra, jedynie te najpopularniejsze lokalizacje, mogą być w nieco słabszej formie. Na Sipadanie jest dwanaście głównych lokacji nurkowych, a najchętniej odwiedzane to: Barracuda Point, Drop Off Point i South Point. Ministerstwo apeluje do odwiedzania również innych miejsc, w celu zapewnienia równowagi i lepszych warunków do regeneracji w tych w/w.

Dodatkowo wszystkie rafy w promieniu 1 km od wybrzeża wokół całej wyspy jest traktowana jak park narodowy z całkowitym zakazem nurkowań. W tej chwili jest to obszar 16846,5 ha co stanowi kolosalny wzrost w stosunku do poprzednich 13,5 ha. Wobec nurków łamiących prawo oraz niszczących rafę, władze zamierzają wyciągać surowe konsekwencje.

Źródło: Straitstimes.com

Dodane przez Redakcja D24 Marzec 24, 2016 19:52

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020