Kaliningrad: Festiwal tradycyjnych łodzi „Water Assembly”

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Wrzesień 11, 2015 16:37

Kaliningrad: Festiwal tradycyjnych łodzi „Water Assembly”

W najbliższą sobotę ekipa Divers24 wspólnie ze wsparciem licznego grona znajomych zawita na terenie Federacji Rosyjskiej. Przyczynkiem do wypadku jest festiwal organizowany przez tamtejsze Muzeum Światowego Oceanu. Imprezę zaplanowano na sobotę 12 września i według wszystkich zapowiedzi, będzie to bardzo duże wydarzenie. W związku z takim obrotem spraw, nie mogło nas tam zabraknąć.

W trakcie festiwalu wszystko będzie krążyło wokół jednego tematu przewodniego – wody. Głównym celem, jaki przed sobą stawia muzeum, jest ocalenie i przekazanie dla kolejnych pokoleń dziedzictwa związanego z wodą, morzem i wzajemną relacją z człowieka z tym pięknym żywiołem.

DSC_0121

W trakcie naszej poprzedniej wizyty, mieliśmy okazję zapoznać się z tym, czym zajmuje się muzeum oraz jego pracownicy oraz z jego możliwościami, a te są ogromne. Wystarczy powiedzieć, że Muzeum Oceanu jest największym w całym obwodzie Kaliningradzkim i jedynym dotowanym bezpośrednio z tamtejszego Ministerstwa Kultury.

Zlokalizowane nad rzeką Pregołą posiada oprócz kilku budynków wypełnionych ekspozycjami, wiele ciekawych obiektów na zewnątrz. Wśród nich znajdują się min wodolot, atomowy okręt podwodny „B-413”, statek do prowadzenia badań w Arktyce „Witiaź ”, „Kosmonauta Wiktor Pacajew” – jedyny na świecie statek muzealny posiadający aparaturę do łączności z kosmosem oraz kuter rybacki „SRT-129” czy lodołamacz „Krasin”.

DSC_0131

Wśród zbiorów muzeum oprócz bardzo ciekawego gmachu wypełnionego akwariami z gatunkami ryb z całego świata, znajdziemy również sale pełne artefaktów związanych z historią marynistyki, a także z działaniami militarnymi prowadzonymi na Bałtyku w czasie I i II Wojny Światowej.

Festiwal jest kontynuacja starań czynionych przez muzeum od 2011r, w ramach programu ochrony dziedzictwa morskiego. Jego celem jest popularyzacja wiedzy historycznej na temat okrętów oraz ich budowy, rozwijanie zainteresowań żeglarstwem i nawigacja wśród młodzieży oraz promowanie historii związanej z morzem.

DSC_0123

Polskim akcentem oprócz obecności kilkunastoosobowej delegacji, będzie prezentacja oraz możliwość zanurkowania w sprzęcie retro. Wszystko dzięki ekipie Klubu Płetwonurków „Płetwal” z Giżycka!

Aby nie zmarnować nawet chwili tego weekendu, na niedzielę zaplanowaliśmy wspólny wypad z Kaliningradu nad Jeziorko Bursztynowe. Po uprzednim rozpoznaniu terenu latem, wracamy większą ekipą, aby sprawdzić warunki panujące w Jantarnym wczesną jesienią. Relację z naszego wypadu na pewno znajdziecie wkrótce na stronie!

Źródło: Organizator

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Wrzesień 11, 2015 16:37

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2019

Sortowanie
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
22Mar - 23Mar 2209:00Mar 23Głębiny - Festiwal Filmów Nurkowych