Malta: na głębokości 30 m odkryto wrak unikalnego samolotu – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 29, 2016 15:39

Malta: na głębokości 30 m odkryto wrak unikalnego samolotu – video

Do wielu znanych już wraków zalegających na dnie w wodach okalających Maltę, możemy dodać kolejny. Tym razem jest to amerykański morski samolot rozpoznawczy i patrolowy Lockheed P2V Neptune, którego wrak został zlokalizowany przez płetwonurków na głębokości 30 metrów. Wrak jest bardzo ładnie zachowany i w połączeniu z niewielką głębokością na pewno będzie stanowił bardzo atrakcyjną lokalizację nurkową.

P2V Neptune cechował się bardzo dużym zasięgiem bez potrzeby międzylądowań na tankowanie. W 1946r. przeprowadzono na jednym zbiorniku lot, w trakcie którego pokonano dystans 18 tys. km z Perth w Australii do Columbus w USA. Jednostka była oblatana w 1945 roku, a w służbie pozostawała w latach 1947-1978. Oprócz funkcji rozpoznawczej i patrolowej, samolot mógł również prowadzić walkę z okrętami podwodnymi.

Ten konkretny egzemplarz, który niedawno został odnaleziony w pobliżu miejscowości Bahar ic-Caghaq, znalazł się na dnie w wyniku problemów, jakie pojawiły się podczas rutynowego lądowania na lotnisku ówcześnie znanym pod nazwą Luqa Airport, dziś Malta International. Później wrak pozbawiono wszystkich istotnych elementów, jakie dało się wydobyć i według znanych informacji, wykorzystano go nawet w filmie „The silent enemy” z 1958r. Z biegiem lat o wraku jednak zapomniano, podobnie jak o jego lokalizacji.

Ponownego odkrycia i ustalenia jego lokalizacji dokonał Johnny Zammit. Do wiadomości publicznej podano dokładne koordynaty, gdzie znajduje się wrak. Teraz będzie on kolejną atrakcją, cieszącą oczy nurków odwiedzających Maltę.

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 29, 2016 15:39
Magazyn D24

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 2
DAN polisa 3
DAN polisa 1

Nadchodzące imprezy nurkowe

Wrzesień , 2017

Sortowanie
9Wrz - 23Całodniowa Cave Camp 2017
21Wrz - 24Całodniowa InterDive 2017
30WrzCałodniowa dodaj swoje wydarzenie
30Wrz - 1PaźCałodniowa III edycja - Turniej Nurkowy
Magazyn D24
DAN Top 2
DAN Top 1