Odnaleziono wrak XVII-wiecznego szwedzkiego okrętu wojennego

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 19, 2015 20:12

Odnaleziono wrak XVII-wiecznego szwedzkiego okrętu wojennego

Szwedzcy nurkowie poinformowali o odnalezieniu wraku słynnego XVII – wiecznego okrętu wojennego „Solen”. Odkrycia w pobliżu Karlskrony dokonali archeolodzy podwodni z Muzeum Morskiego w Sztokholmie.

Co ciekawe, wrak został odnaleziony na głębokości zaledwie 6 metrów! Okolica, w której dokonano odkrycia jest prawdopodobnym miejscem spoczynku kilku innych wraków wojennych. Możemy być zatem pewni, że to nie ostatnie znalezisko w okolicach Karlskrony.

post-8878-0-37175900-1444330124

W swoim czasie Solen był jednym z największych okrętów wojennych pływających po Morzu Bałtyckim. Wsławił się podczas bitwy morskiej w pobliżu Olandii, gdzie doszło do konfrontacji pomiędzy flotami Szwecji oraz Danii i Holandii w 1676r. Został celowo zatopiony w 1694r.

Solen został zbudowany w 1669r. w stoczni w Lubece. Okręt wyposażono w 72 działa, czym przewyższał zbudowaną w 1628r. legendarną i zarazem niezwykle pechową jednostkę Vasa, która mimo że posiadała dwa pokłady dział, to łączna ich liczba wynosiła zaledwie 64.

Na pewno oba okręty nie podzielą finalnie tego samego losu i Solen nie zostanie wydobyty. Przykład Vasy pokazał, że jest to możliwe, a efekty potrafią zapierać dech w piersi (muzeum Vasa to jedno z najpopularniejszych muzeów historycznych na świecie), jednak koszty realizacji takiego przedsięwzięcia i późniejszego utrzymania są zbyt duże.

Źródło thelocal.se

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 19, 2015 20:12

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama