Internetowe wydanie Siberian Times donosi o niezwykle interesującym znalezisku, jakiego udało się dokonać archeologom w wodach kirgiskiego jeziora Issyk-Kul. Naukowcy odnaleźli ślady osady Saka, liczące sobie około 2500 lat!
Jak tłumaczą naukowcy, najnowsze znalezisko nie jest powiązane z innymi starożytnymi znaleziskami, jakich dokonano w tym samym jeziorze w 2007 roku. Wtedy odkryto również artefakty pochodzące z mniej więcej tego samego okresu oraz scytyjski kurhan znajdujący się pod wodą.
Pracownicy uniwersytetu w Tomsku, którzy prowadzą badania wyjaśniają, że nowa lokalizacja, w której dokonano odkrycia nie była wcześniej znana. W trakcie prac archeologicznych udało się odnaleźć blisko 200 starożytnych artefaktów, które pozostawiła po sobie utracona i zapomniana kultura.
Fragment sporej wielkości ceramicznego naczynia odnaleziony w jeziorze, opatrzony jest napisami najprawdopodobniej w języku aramejskim i syryjskim. Jeżeli dalsze badania potwierdzą przypuszczenia archeologów, to będzie to również znaczący dowód na potwierdzenie teorii, że na tych terenach istniał średniowieczny ormiański klasztor.
Bardzo intrygującą informacją jest przypuszczenie badaczy, że badana lokalizacja, może być ostatnim miejscem spoczynku jednego z dwunastu apostołów – św Mateusza. Według ich opinii, to właśnie we wspomnianym wcześniej klasztorze, miały znajdować się jako relikwie, doczesne szczątki jednego z uczniów Jezusa Chrystusa.
Dmitry Gorn dyrektor klubu płetwonurków „Club SKAT TSU” z Tomska, który dowodził drużynami nurkującymi stwierdził, że znaleziony fragment ceramicznego naczynia jest naprawdę wyjątkowy – „Teraz eksperci będą próbowali zidentyfikować znajdujące się na nim inskrypcje. Jeżeli potwierdzą się nasze przypuszczenia, będzie to dowód na to, że istniał tu w XIV wieku ormiański klasztor, w którym przechowywano relikwie św. Mateusza”.
Nurkowie prowadzili swoje prace w zatoce Tup, znajdującej się na północno-wschodnim brzegu jeziora. Issyk-Kul położone na wysokości 1609 m n.p.m. to 10 największe jezioro na świecie i 2 największe słone jezioro po Morzu Kaspijskim. Jego obszar zajmuje teren 6280 km², a głębokość maksymalna wynosi 702 m. Ekspedycja pod wodzą dr Władimira Ploskikha z Kirgisko – Rosyjskiego Uniwersytetu Słowiańskiego w Biszkek, prowadziła nurkowania na głębokości maksymalnej 23 m.
„Udało nam się odnaleźć kompletne ceramiczne naczynie należące do kultury Saka-Usun. Służyło najprawdopodobniej do celów religijnych, gdyż znaleziska dokonano tuż obok miejsc pochówku” – powiedział dr Ploskikh.
Źródło: siberiantimes.com