Niespodzianki na 5-lecie zatopienia „Bryzy”?

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 23, 2014 18:59

Niespodzianki na 5-lecie zatopienia „Bryzy”?

W 2009r. Urząd Miasta Helu, a dokładniej burmistrz Helu, przy współpracy z miejscowym środowiskiem nurkowym i idąc za sprawdzonymi przykładami z całego świata, zrealizował bezprecedensowy projekt zatopienia kutra łącznikowego ORP „Bryza” należącego do Marynarki Wojennej. W tym roku przypada 5 rocznica tego wydarzenia i dochodzą do nas słuchy o szykowanych z tego powodu atrakcjach.

Galeria świetnych zdjęć z nurkowania na „Bryzie”

Celem całej akcji było stworzenie „sztucznej rafy” i bezpiecznego obiektu szkoleniowego, który miał być następnie udostępniony społeczności nurkowej. W efekcie na Zatoce Gdańskiej pojawiło się miejsce idealne dla adeptów nurkowania wrakowego i świetny magnes na podwodnych turystów.

Koszt całej inwestycji wyniósł 240tys. PLN. Jest to, jak do tej pory, jedyny w naszym kraju projekt tego typu, który doczekał się pomyślnej realizacji. Na uwagę zasługuje również fakt, że jednostka została przygotowana w bardzo staranny sposób, w trosce o bezpieczeństwo odwiedzających jak i środowiska.

Zdemontowano wszystkie urządzenia, które mogły by mieć negatywny wpływ na otoczenie, pozbyto się płynów oraz innych elementów mogących stwarzać zagrożenie. Z kolei konstrukcja statku została tak przygotowana, aby w bezpieczny i kontrolowany sposób można było przeprowadzać zwiedzanie oraz szkolenia nurkowe.

To co jednak jest najciekawsze i może rozbudzać nadzieję wszystkich nurków wrakowych, to fakt, że istnieje wstępny projekt sprowadzenia w pobliże wraku „Bryzy”, wraku okrętu podwodnego ORP „Kujawiak”. Z pewnością miejsce jeszcze bardziej zyskało by na popularności, zwłaszcza, że nad wrak możemy dopłynąć „z płetwy”.

Miejmy nadzieję, że szybko znajdziemy potwierdzenie tych informacji w konkretnych czynach i powoli będziemy świadkami powstawania kolejny lokacji, tworzonych z myślą o płetwonurkach. Tak czy inaczej wielkie brawa dla osób odpowiedzialnych za zatopienie „Bryzy”!

Źródło: Informację oraz film nadesłał nasz czytelnik – Jarosław Kościelny
Foto: Tomasz Stachura/Santi Diving

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 23, 2014 18:59

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2019

Sortowanie
11Sty - 14Sty 1110:00Sty 14Paris Diving Show (Salon de la Plongée)
19Sty - 27Sty 1910:00Sty 27Targi Boot - 50 edycja