Włoscy archeolodzy podwodni odnaleźli w wodach Morza Śródziemnego dwa starożytne rzymskie tarany okrętowe. Badacze odnaleźli artefakty w miejscu antycznej bitwy o Egady.
Archeolodzy podwodni ze Soprintendenza del Mare Regione Siciliana, RPM Nautical Foundation i Society for the Documentation of Submerged Sites (SDSS), wydobyli z morza dwa starożytne rzymskie tarany okrętowe wykonane z brązu. W czasach antycznych tarany tego typu wykorzystywane były na okrętach jako niezwykle skuteczna broń.
Bitwa o Egady
Zabytkowe przedmioty badacze powiązali z kluczową bitwą stoczoną o Egady, podczas I wojny punickiej. W wyniku tego konfliktu Rzym odniósł triumf nad Kartaginą. Bitwa o Wyspy Egadzkie, zwana także bitwą koło Wysp Egadzkich, była starciem morskim, do którego doszło u zachodnich wybrzeży Sycylii 10 marca 241 roku p.n.e.
W kronikach zachowały się zapiski starożytnych autorów, którzy opowiadają o rozmiarach i skali bitwy. Dzięki temu wiemy, że wzięły w niej udział setki okrętów, które taranowały się nawzajem, gdy siły Kartaginy próbowały przebić się przez linię rzymską. Celem Kartagińczyków było dotarcie i uzupełnienie zaopatrzenia armii na stałym lądzie Sycylii.
Rzymianie dysponowali znacznie większą mobilnością. Wszystko dlatego, gdyż ich okręty przewoziły tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Z kolei Kartagińczycy byli obciążeni sprzętem niezbędnym do długiej podróży i prowiantem dla garnizonów sycylijskich. Po zwycięstwie Rzymian Kartagina podpisała traktat, w którym poddała Rzymowi Sycylię i zapłaciła znaczne reparacje.
Badania archeologiczne
Z pokładu statku badawczego Hercules archeolodzy prowadzą podwodne przeglądy miejsca bitwy. W tym celu badacze korzystają z autonomicznego pojazdu podwodnego (AUV) do mapowania dna morskiego. Z kolei szczegółowe inspekcje poszczególnych miejsc prowadzą z użyciem zdalnie sterowanego pojazdu (ROV). Cały obszar badań obejmuje 270 km2, a główne pole bitwy rozciąga się na terenie 12 km2.
Podczas sezonu badawczego 2021 archeolodzy badali teren znajdujący się na północnym i wschodnim skraju pola bitwy. W efekcie odkryli kolejne dwa starożytne rzymskie tarany okrętowe z brązu. Wydobyte z wody dołączą do czterech taranów odnalezionych rok wcześniej. Łącznie, podczas całego projektu, wydobyto już 25 takich zabytków. Oprócz tego archeolodzy odnaleźli również dziesiątki śmiercionośnych ołowianych pocisków do proc, kilka hełmów z brązu i greckich monet.
W tym samym miejscu, gdzie Rzymianie i Kartagińczycy stoczyli bitwę, archeolodzy odnaleźli niezwykle duży wrak statku handlowego. Jednostka przewoziła amfory wyprodukowane w Lusitanii (dzisiejsza Portugalia) i Baetica (Hiszpania), datowane na pierwszą połowę IV wieku naszej ery.
Dyrektor Soprintendenza del Mare, agencji rządowej, która nadzoruje podwodne dziedzictwo kulturowe na Sycylii, Valeria Li Vigni, powiedziała:
Wraz z wynikami z poprzednich lat, odkrycia, których dokonaliśmy tego lata, jeszcze wyraźniej ukazują obraz bitwy o Egady, która z archeologicznego punktu widzenia jest zdecydowanie najlepiej udokumentowaną bitwą morską.
Wszystkim pasjonatom starożytnych wraków i odkryć z głębi mórz, polecamy artykuł Mariusza Milki opublikowany w 13 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.