Niemiecki wodolot zatopiony w fiordzie

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 8, 2012 16:42

Niemiecki wodolot zatopiony w fiordzie

Po 70 latach od zatopienia, unikalny niemiecki samolot wróci do macierzystej bazy, która w tym czasie… zamieniła się w Muzeum Historii Lotnictwa. 26 grudnia 1942r. kiedy Niemcy okupowali Norwegię, wodolot Heinkel 115B, wchodzący w skład Kustenfligengruppe 906, wylądował tak nieszczęśliwie w Harfsfjordzie, że uszkodził jeden z pływaków, co było bezpośrednią przyczyną zatonięcia.

Załogę oraz część wyposażenia udało się uratować, jednak sama maszyna spoczęła zapomniana w głębinach na siedem kolejnych dekad. Odnaleziono go zupełnie przypadkiem, a miało to miejsce podczas rutynowych testów nowego sonaru!

1200003764

Ironia i przewrotność losu, dały tutaj o sobie znać w pełni. Maszyna tak rzadka, że żaden egzemplarz nie zachował się do dzisiejszego dnia, spoczywała spokojnie na dnie, oddalona niespełna 3km od Muzeum Historii Lotnictwa w mieście Sola.

Wydobycie wraku przewidziano na dzień 2 czerwca. Na początku głównym celem całego przedsięwzięcia, będzie wydobycie i przeniesienie samolotu do zbiornika ze słodką wodą i… zaprezentowanie go na Sola Airshow – imprezie lotniczej, która będzie miała miejsce w tym samym czasie.

 1200003763hp

Harfsjord to specyficzne miejsce. Wewnętrzna jego część, gdzie znajduje się wrak, ma bardzo niską zawartość tlenu. Do niedawna stanowiło to głównie problem, gdyż taka sytuacja utrudnia w znacznym stopniu rozwój życia, jednak miłośnicy wraków już się domyślają, jak takie warunki wpłynęły na niemiecki wodolot. Korozja dopadła wrak w minimalnym stopniu, według raportów płynących z Norwegii, jego stan jest rewelacyjny! Niskie nasycenie tlenem i brak jakiegokolwiek ruchu okolicznych wód, bardzo korzystnie wpłynęły na 70-letni wrak.

Jedynym problemem, wydaje się być bardzo duże zasolenie akwenu. Dlatego zaraz po wydobyciu, Heinkel 115B musi zostać oczyszczony i dokładnie wypłukany. Cała operacja jest już zaplanowana przez zarząd muzeum i wydaje się, że odwiedzający je turyści, będą mieli do podziwiania nową wspaniałą atrakcję.

Źródło: tu.no

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 8, 2012 16:42
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

3 + 3 =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 3
DAN polisa 1
DAN polisa 2

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1