Przez przypadek znaleźli wrak niemieckiego myśliwca

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 7, 2019 14:50

Przez przypadek znaleźli wrak niemieckiego myśliwca

Załoga rybackiego kutra podczas połowu w okolicy Plymouth Sound, natrafiła przypadkowo na szczątki samolotu z czasów II Wojny Światowej. Wstępnie przypuszcza się, że odnaleziony wrak, to pozostałości po niemieckim myśliwcu Messerschmitt Bf 109, zestrzelonym nad Plymouth w 1942 roku.

Kiedy na pokład kutra rybacy wyciągnęli sieć, ich oczom ukazał się nietypowy połów. Pośród ryb zaplątało się samolotowe śmigło, którego stan wskazywał, że pod wodą spędziło kilka ostatnich dekad. Wyłowiony fragment samolotu został zabezpieczony i przetransportowany do portu, by na jego temat mogli wypowiedzieć się eksperci.

Peter Holt bada okoliczne wraki od 1993 roku, a także wspólnie z żoną Mallory, prowadzi projekt The Ships Project, którego misją jest badanie wraków statków i historii morskiej w rejonie Plymouth. Według jego opinii, odnalezione śmigło to fragment mogący pochodzić z niemieckiego myśliwca ME-109, który podobno został zestrzelony nad Plymouth Sound 16 maja 1942 r. Miało to miejsce po tym, jak Luftwaffe przeprowadziło atak na kilka okrętów wojennych w tej okolicy.

Messerschmitt miał rozbić się w okolicy Cawsand Bay. Co potwierdziło wydobycie przez nurków silnika w 1982 roku. Holt zakłada jednak, że istnieje również możliwość, że mamy w tym przypadku do czynienia z więcej niż jednym wrakiem.

So on my way out to dive with Plymouth Sound Divers today, we came across a local fishing vessel with an unusual catch! …

Opublikowany przez Domńca Robinsona Sobota, 5 stycznia 2019

„Podjąłem się próby identyfikacji śmigła, zaczynając od analizy porównawczej ze śmigłami używanymi w samolotach, których wraki wiemy, że znajdują się na dnie Plymouth Sound. Jest to bombowiec Lancaster i trzy samoloty Sunderland. Patrząc jednak na zdjęcia śmigieł z tych samolotów, widać różnicę w zestawieniu z tym, które udało się teraz wyłowić. Prawdopodobnie więc nie pochodzi ono z tych wraków. Następną opcją jest niemiecki ME-109, który rozbił się w Cawsand i tutaj mamy już większą zgodność, ale istnieje możliwość, że fragment pochodzi z zupełnie innego samolotu” – analizuje Holt.

Małżeństwo będzie teraz pracować nad szczątkami odnalezionego samolotu, starając się go zidentyfikować i poznać kryjącą się za nim historię. Pierwsze działania zakładają ostrożne oczyszczenie powierzchni odnalezionego elementu, by zorientować się, czy znajdują się tam jakiekolwiek oznaczenia.

Holt twierdzi, że historia samolotów znajdujących się na dnie Plymouth Sound jest bardzo mało znana i nawet nurkowie wiedzą jedynie o dwóch lub trzech wrakach.

Źródło: plymouthherald.co.uk

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 7, 2019 14:50

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2019

Sortowanie
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
22Mar - 23Mar 2209:00Mar 23Głębiny - Festiwal Filmów Nurkowych