Niesamowite odkrycie u wybrzeży Indonezji!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 19, 2011 13:06

Niesamowite odkrycie u wybrzeży Indonezji!

wrak_ming01

$70mln dolarów – to wstępna, szacowana wartość znaleziska, jakiego dokonali nurkowie penetrując XVI-to wieczny wrak w pobliżu indonezyjskiej wyspy Jawa. W tym przypadku skarbu nie stanowi złoto czy kamienie szlachetne, a największy odnaleziony transport chińskiej porcelany z Dynastii Ming. Jest to kolejne znaczące znalezisko po skarbie odnalezionym przez Mel’a Fishera


Nurkowie z Arqueonauts (AWW) wraz z indonezyjską firmą RM Discovery Inc., przeprowadzili archeologiczny rekonesans, po którym stwierdzili, że wrak jest strzałem w przysłowiową 10 i zawiera największy ładunek chińskiej porcelany z Dynastii Ming, jaki kiedykolwiek udało się odnaleźć.

Po dwóch tygodniach prac prowadzonych przez połączone siły archeologów morskich i płetwonurków, doliczono się 700tyś. sztuk ceramiki. Wiek porcelany określono na około 1580r., kiedy to Chinami rządził cesarz Wanli z Dynastii Ming.

wrak_ming02

Jednostka znajduje się na głębokości 51m w odległości około 150km od wybrzeża Indonezji. Została zlokalizowana przez rybaków w 2009r. Indonezyjskie władze zakontraktowały firmy AWW i RM Discovery do przeprowadzenia prac mających na celu odzyskanie niezwykle cennego, historycznego znaleziska.

Prezes AWW – Nikolaus Sandizell, poinformował, że prace na wraku, rozpoczną się w najbliższych miesiącach.

„To niezwykle duża jednostka jak na czasy, z których pochodzi. Czyni to z naszego zadania niezwykłe wyzwanie, zarówno z historycznego, kulturalnego i komercyjnego punktu widzenia” – powiedział Sandizell

Źródło: www.arq.de www.wanilcargo.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 19, 2011 13:06

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama