W Chorwacji odnaleziono wrak z I wieku p.n.e.

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 27, 2019 19:16

W Chorwacji odnaleziono wrak z I wieku p.n.e.

Lokalne media poinformowały o niezwykłym znalezisku jakiego dokonano w Chorwacji. W okolicach wyspy Molat położonej na Adriatyku, odnaleziono pozostałości wraku jednostki handlowej pochodzącej z I wieku p.n.e. Znalezisko podobno jest świetnie zachowane i zawiera masę materiału badawczego, który już został objęty należyta ochroną.

Według wstępnych ustaleń archeologów prowadzących eksplorację tego stanowiska, statek zapewne transportował materiały konstrukcyjne, które były następnie wykorzystywane do budowy willi znajdujących się na wyspie.

molatwteck1bc002

Na morskim dnie znaleziono m.in. rzędy ze stosami kostki brukowej, która wciąż znajduje się ułożona w sposób, w jaki była transportowana na pokładzie statku. Według Dino Tarasa z Muzeum Archeologicznego w Zadarze, całość jest świetnie zachowana i będzie stanowić ważny materiał badawczy.

molatwteck1bc003

Wrak został odnaleziony podczas rekreacyjnego nurkowania prowadzonego przez członków lokalnego klubu. Prawdopodobnie całość zachowała się w tak fantastycznym stanie, ponieważ miejsce, w którym zatonął statek, usytuowane jest w spokojnej zatoczce chroniącej wszystko co skrywa przed burzliwym morzem.

Bardziej szczegółowe badania miejsca i odkrytych materiałów, dostarczy nowych informacji na temat starożytnego statku, ale także o willach i świątyniach na wznoszonych na okolicznych wyspach.

Źródło: hrt.hr
[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 27, 2019 19:16

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama