Centralne Muzeum Morskie z dniem 10 grudnia bieżącego roku zostało podniesione do rangi Muzeum Narodowego. Po tym jak Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski przychylił się do wniosku CMM, Rady Muzeum, Towarzystwa Przyjaciół CMM oraz Towarzystwa Nautologicznego.
Decyzję Ministra Kultury przekazała Wiceminister Małgorzata Omilanowska w dniu dość szczególnym dla placówki, gdyż akurat obchodziła ona swój jubileusz z okazji 55-lecia istnienia. Gdańskie muzeum należy do największych instytucji kulturalnych i badawczych na świecie, gromadzących, opracowujących, zabezpieczających oraz udostępniających zwiedzającym relikty europejskiego, a szczególnie polskiego dziedzictwa morskiego.
Jak informuje Dyrektor Muzeum Jerzy Litwin fakt docenienia osiągnięć i uzyskanie najwyższej rangi, jaką może pochwalić się placówka muzealna to ogromny zaszczyt. Dołączenie do grona muzeów zarządzanych przez ministerstwo, do którego należą między innymi Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu czy Muzeum Zamkowe w Malborku, otwiera nowe perspektywy wszechstronnego rozwoju.
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku specjalizuje się w prowadzeniu archeologicznych badań podwodnych i profesjonalnej konserwacji znalezisk. Dzięki temu może się pochwalić m.in. 20 armatami wydobytymi z wraka szwedzkiego okrętu, ładunkiem i konstrukcją XV-wiecznego statku handlowego, tzw. miedziowca, czy kolekcją ubiorów marynarskich z XVIII-wiecznego statku „Generał Carleton”.
Muzeum ma bardzo ambitne plany rozwoju, ponieważ ubiega się o pozyskanie funduszy norweskich na wybudowanie Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, które będzie łączyć funkcję nowoczesnej pracowni konserwatorskiej i otwartego dla zwiedzających innowacyjnego magazynu studyjnego.
Kolejnym etapem i wyzwaniem będzie modernizacja Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Placówka regularnie bierze też udział w wielu międzynarodowych programach naukowych.
Misją Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku jest ochrona kulturowego i technicznego dziedzictwa morskiego. Życzymy dalszych sukcesów w gromadzeniu i zabezpieczaniu zabytków, upowszechniania wiedzy o nich, a także o morskiej historii Polski i jej gospodarce na przestrzeni dziejów.
Źródło: cmm.pl