Seminarium poświęcone zatopieniu Wilhelma Gustloffa

Dodane przez Małgorzata Brykała Styczeń 16, 2014 13:04

Seminarium poświęcone zatopieniu Wilhelma Gustloffa

W sobotę 1 lutego 2014r., w godzinach 10.00 – 13.00 odbędzie się w Gdańsku seminarium poświęcone zatopieniu liniowca MS Wilhelm Gustloff. Spotkanie organizowane jest z okazji przypadającej na 30 stycznia, 69 rocznicy zatopienia jednostki przez radziecki okręt podwodny.

Seminarium organizowane jest wspólnymi siłami przez Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” z Żukowa, Klub Płetwonurków „Rekin” oraz Wydział Mechaniczny Politechniki Gdańskiej, będący tego dnia gospodarzem imprezy.

Dla wszystkich, którzy zdecydują się pojawić w progach Wydziału Mechanicznego, organizatorzy przygotowali sporo atrakcji. Z tych bezpośrednio związanych z tematem, na pewno warto wspomnieć o prezentacji slajdów z największej polskiej wyprawy przeprowadzonej na Gustloffa w 1974r. przez Jerzego Janczukowicza z KP „Rekin” czy prezentacji wybranych eksponatów znajdujących się w muzealnych zbiorach.

Dodatkową atrakcją na pewno będzie pojawienie się przed budynkiem Wydziału Mechanicznego wiernej repliki czołgu Panter! Jak zapowiadają organizatorzy wykona on kilka przejazdów oraz strzałów z wykorzystaniem amunicji hukowej.

Sobota 1 luty 2014, 10.00 – 13.00
Audytorium budynku Wydziału Mechanicznego PG
Wstęp WOLNY!

MS Wilhelm Gustloff to okręt który został zatopiony w 1945r. podczas operacji Hannibal, mającej na celu ewakuację obywateli niemieckiej III Rzeszy z terenów objętych ofensywą wojsk radzieckich. Zatopienia dokonał radziecki okręt podwodny S-13, dowodzony przez kapitana Alexandra Marinesko. W wyniku storpedowania niemieckiego liniowca zginęło od ok. 7 do 10 tys. ludzi. Była to największa morska tragedia w historii (dla porównania na pokładzie RMS Titanic zginęło ok 1500 osób).

W 2008r. miały premierę dwa filmy opisujące te tragiczne wydarzenia, dokumentalny – „Gustloff – ostatni rejs” oraz fabularny – „Gustloff – rejs ku śmierci”.

Źródło: www.mech.pg.gda.pl

Dodane przez Małgorzata Brykała Styczeń 16, 2014 13:04

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń