Armeńscy nurkowie ustanowili nowy rekord

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 10, 2011 09:42

Armeńscy nurkowie ustanowili nowy rekord

armeniandivers

Wszyscy jesteśmy pochłonięci przygotowaniami Dariusza „Miodzia” Wilamowskiego, do próby pobicia rekordu świata w najgłębszym nurkowaniu. Tymczasem w górach Armenii, trójka miejscowych nurków ustanowiła nowy rekord.

21 lipca członkowie klubów „Ayas” i „Armenian extreme”, pod przewodnictwem Rafaela Mkrtchyana, ustanowili nowy rekord świata, w nurkowaniu nad poziomem morza na północnej półkuli. Zanurzenie miało miejsce w zamarzniętych od 20 lat wodach jeziora Kari, położonego na wysokości 3207m. Nurkowie zeszli do dna, położonego na głębokości 9m i spenetrowali jego większą część.

„Pod wodą przebywaliśmy przez 1h20min, co pozwoliło nam na eksplorację 70% dna. Podczas naszej wyprawy temperatura powietrza wynosiła 5°C, natomiast wody 3°C. Jezioro zamarzło 20 lat temu, w związku z czym życie w nim nie jest zbyt rozwinięte, jednak udało nam się odkryć kilka nowych gatunków” – powiedział Mkrtchyan

Rekordzistą świata, biorąc pod uwagę półkulę południową, pozostaje legendarny Jaques Yves Cousteau. Jego wyprawa do jeziora Ticitaca, położonego w Andach na wysokości 3812m n.p.m, była pierwszą i jedyną jak do tej pory tego typu ekspedycją.

Nurkowanie w podobnych warunkach, jest niezwykle niebezpieczne, ze względu na dużą wysokość, niedobór tlenu i szybkie zmiany ciśnienia.

Źródło: ArmeniaNow.com
Foto: Siranuysh Gevorgyan

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 10, 2011 09:42

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Sierpień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN