Nurkowanie na wraku SS Maidan – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Wrzesień 13, 2017 16:36

Nurkowanie na wraku SS Maidan – video

Brytyjska jednostka SS „Maidan” to wielkich rozmiarów transportowiec o napędzie parowym, który zatonął w wodach Morza Czerwonego. Z uwagi na olbrzymią głębokość na jakiej spoczywa wrak, stanowi dla nurków bardzo trudny obiekt do eksploracji. Tym większe brawa należą się dla autorów filmu z nurkowania na tej jednostce.

21 maja 1923 roku SS „Maidan” wyruszył z Kalkuty do swej ojczyzny, zawijając po drodze do portów w Cejlonie, Bombaju i Port Sudan. 9 czerwca od samego początku był pechowy. Płynąc kursem na północ od Port Sudan, załoga transportowca miała problemy z nawigacją, które skutkowały zderzeniem z rafą przy Rocky Island.

Dzięki temu, że marynarze kapitana Nicholasa Breena zawzięcie walczyli i do końca manewrowali statkiem, udało się uniknąć ofiar śmiertelnych. Większość załogi i pasażerów niezwłocznie opuściła okręt, natomiast kapitan w asyście kilku załogantów pozostał na posterunku. Kiedy wszelka nadzieja na uratowanie SS „Maidan” została stracona, pozostała część załogi również opuściła pokład.

Wrak udało się odszukać w 2003 roku. Jego lokalizację na głębokości 80-120 metrów ustalili Grant Searancke i Kimmo Hagman. Stan zachowania wraku który ma ponad 150 metrów, oceniany jest na niemal idealny. Sprzyja temu na pewno tak niedostępne położenie.

Są jednak śmiałkowie, dla których taka wyprawa jest po prostu wyzwaniem, któremu nie można się oprzeć. Filmy zrealizowano podczas ekspedycji w 2013 roku.

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Wrzesień 13, 2017 16:36

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2019

Sortowanie
11Sty - 14Sty 1110:00Sty 14Paris Diving Show (Salon de la Plongée)
19Sty - 27Sty 1910:00Sty 27Targi Boot - 50 edycja