Jak prawidłowo kontrolować pływalność – podstawy.

Dodane przez Adam Czerwiec 5, 2011 13:05

Jak prawidłowo kontrolować pływalność – podstawy.

basen

Prawidłowe utrzymywanie pływalności pod wodą to chyba jedyna rzecz, której uczymy się przez cały czas naszej kariery nurkowej. Przyczyna jest prosta: nie jest to łatwe. Zobaczmy na co zwracać uwagę stawiając pierwsze kroki.

Zanurzając się powietrze dodajemy, wynurzając się upuszczamy. Nie na odwrót. O czym należy pamiętać przy kontroli pływalności to czas reakcji naszego sprzętu. Aby zauważyć efekt zmiany wyporu spowodowany dodaniem lub upuszczeniem gazu musimy chwilę odczekać. Z powodu takiego opóźnienia gaz powinniśmy dodawać małymi porcjami. Jeżeli tego nie zrobimy może okazać się że dopuściliśmy go zbyt wiele i zaczniemy się niekontrolowanie wynurzać. Niepotrzebna walka z inflatorem to bardzo częsty widok u początkujących nurków.

Kolejnym bardzo częstym problemem początkujących nurków jest trudność z opróżnieniem jacketu. W naturze wszystkie bąble wypływają pionowo do góry, tak samo dzieje się z powietrzem w naszym jackecie. Korzystając z tego ‚prawa’, chcąc wypuścić nadmiar zgromadzonego powietrza musimy najzwyczajniej udrożnić mu drogę. W tym celu powinniśmy pamiętać, aby każdorazowo wypuszczając powietrze przy wynurzaniu, trzymać inflator wysoko nad głową. Jeżeli to nie pomaga to znaczy, że albo wyciągamy inflator przed siebie, a tylko wydaje nam się, że jest on w górze albo , że mamy złą pozycje pod wodą. W tym drugim przypadku powinniśmy lekko się sponizować.

Adam Sieczkowski
PADI Master Scuba Diver Trainer
SSI Advanced Open Water Instructor
DAN Adv. Oxygen Provider Instructor
TDI Normoxic Trimix Diver

Dodane przez Adam Czerwiec 5, 2011 13:05

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2019

Sortowanie
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
22Mar - 23Mar 2209:00Mar 23Głębiny - Festiwal Filmów Nurkowych