Jak prawidłowo kontrolować pływalność – podstawy.

Dodane przez Adam Czerwiec 5, 2011 13:05

Jak prawidłowo kontrolować pływalność – podstawy.

basen

Prawidłowe utrzymywanie pływalności pod wodą to chyba jedyna rzecz, której uczymy się przez cały czas naszej kariery nurkowej. Przyczyna jest prosta: nie jest to łatwe. Zobaczmy na co zwracać uwagę stawiając pierwsze kroki.

Zanurzając się powietrze dodajemy, wynurzając się upuszczamy. Nie na odwrót. O czym należy pamiętać przy kontroli pływalności to czas reakcji naszego sprzętu. Aby zauważyć efekt zmiany wyporu spowodowany dodaniem lub upuszczeniem gazu musimy chwilę odczekać. Z powodu takiego opóźnienia gaz powinniśmy dodawać małymi porcjami. Jeżeli tego nie zrobimy może okazać się że dopuściliśmy go zbyt wiele i zaczniemy się niekontrolowanie wynurzać. Niepotrzebna walka z inflatorem to bardzo częsty widok u początkujących nurków.

Kolejnym bardzo częstym problemem początkujących nurków jest trudność z opróżnieniem jacketu. W naturze wszystkie bąble wypływają pionowo do góry, tak samo dzieje się z powietrzem w naszym jackecie. Korzystając z tego ‚prawa’, chcąc wypuścić nadmiar zgromadzonego powietrza musimy najzwyczajniej udrożnić mu drogę. W tym celu powinniśmy pamiętać, aby każdorazowo wypuszczając powietrze przy wynurzaniu, trzymać inflator wysoko nad głową. Jeżeli to nie pomaga to znaczy, że albo wyciągamy inflator przed siebie, a tylko wydaje nam się, że jest on w górze albo , że mamy złą pozycje pod wodą. W tym drugim przypadku powinniśmy lekko się sponizować.

Adam Sieczkowski
PADI Master Scuba Diver Trainer
SSI Advanced Open Water Instructor
DAN Adv. Oxygen Provider Instructor
TDI Normoxic Trimix Diver

Dodane przez Adam Czerwiec 5, 2011 13:05
Pianka Tusa

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 1
DAN polisa 3
DAN polisa 2

Nadchodzące imprezy nurkowe

Październik , 2017

Sortowanie
14Paź - 15Całodniowa III edycja - Turniej Nurkowy
21Paź - 22Całodniowa DIVE 2017
28Paź - 29Całodniowa TEKDive 2017
31PaźCałodniowa dodaj swoje wydarzenie
31Paź18:30- 20:30V Mazurska Mila Nocą
Magazyn D24
DAN Top 2
DAN Top 1