Prawidłowe utrzymywanie pływalności pod wodą to chyba jedyna rzecz, której uczymy się przez cały czas naszej kariery nurkowej. Przyczyna jest prosta: nie jest to łatwe. Zobaczmy na co zwracać uwagę stawiając pierwsze kroki.
Zanurzając się powietrze dodajemy, wynurzając się upuszczamy. Nie na odwrót. O czym należy pamiętać przy kontroli pływalności to czas reakcji naszego sprzętu. Aby zauważyć efekt zmiany wyporu spowodowany dodaniem lub upuszczeniem gazu musimy chwilę odczekać. Z powodu takiego opóźnienia gaz powinniśmy dodawać małymi porcjami. Jeżeli tego nie zrobimy może okazać się że dopuściliśmy go zbyt wiele i zaczniemy się niekontrolowanie wynurzać. Niepotrzebna walka z inflatorem to bardzo częsty widok u początkujących nurków.
Kolejnym bardzo częstym problemem początkujących nurków jest trudność z opróżnieniem jacketu. W naturze wszystkie bąble wypływają pionowo do góry, tak samo dzieje się z powietrzem w naszym jackecie. Korzystając z tego 'prawa’, chcąc wypuścić nadmiar zgromadzonego powietrza musimy najzwyczajniej udrożnić mu drogę. W tym celu powinniśmy pamiętać, aby każdorazowo wypuszczając powietrze przy wynurzaniu, trzymać inflator wysoko nad głową. Jeżeli to nie pomaga to znaczy, że albo wyciągamy inflator przed siebie, a tylko wydaje nam się, że jest on w górze albo , że mamy złą pozycje pod wodą. W tym drugim przypadku powinniśmy lekko się sponizować.
Adam Sieczkowski
PADI Master Scuba Diver Trainer
SSI Advanced Open Water Instructor
DAN Adv. Oxygen Provider Instructor
TDI Normoxic Trimix Diver