Krzysztof Starnawski – nurkowanie na Sri Lance

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 22, 2013 19:55

Krzysztof Starnawski – nurkowanie na Sri Lance

Wielu z was zapewne zastanawia się, co słychać u naszego naczelnego eksploratora jaskiń i rekordzisty w nurkowaniu na CCR Krzysztofa Starnawskiego? Kiedy usłyszymy coś nowego o realizowanych przez niego projektach? Czym obecnie się zajmuje? Na te pytania w jakimś stopniu odpowie na pewno post umieszczony na jego facebooku.

„Sezon zimowy się skończył i trzeba było wyskoczyć gdzieś do ciepłych krajów wygrzać kosteczki. Sri Lanka się do tego najlepiej nadawała zwłaszcza, że leży tam jeden z czterech zatopionych lotniskowców. Hermes to brytyjski okręt wojenny zatopiony przez lotnictwo w czasie Drugiej Wojny Światowej. Leży na 60m w odległości 10 km od brzegu w strefie silnych prądów.

Wizura niestety nie była na nim najlepsza ale w środku nie było czuć ani prądu a i przejrzystość była zdecydowanie większa. Na lotniskowcu który ma kilka pokładów jest co zwiedzać i trzeba przyznać że jak na tak stary wraczek to ma sporo ciekawych rzeczy w środku.

Zanurzanie i wynurzanie na wrak to była często prawdziwa walka. Wisieliśmy jak chorągiewki w prądzie bo trochę strach było się puścić. Łódek rybackich w okolicy było sporo i kto wie jak by potraktowali boje decompresyjne. Na razie parę fotek z samych wypłynięć i bazy nurkowej a w niedługim czasie filmik z wraku.

Cały zespól nurkował na rebeatherah HH

Krzysiek Starnawski”

herm02

HMS Hermes był brytyjskim lotniskowcem pełniącym służbę od 1924r. aż do momentu zatopienia go w 1942r. Ciekawostką jest, że Hermes był pierwszą jednostką, która od samego początku była tworzona jako lotniskowiec, a nie powstała w wyniku zaadaptowania okrętu innej klasy.

Mierząca prawie 183m jednostka, służyła celów szkoleniowych i długo robiła za królika doświadczalnego. Na przestrzeni lat była poddawana kolejnym przebudowom i usprawnieniom, by w 1937r. trafić do rezerwy i zakotwiczyć w Devonport. Jej los odmienił się wraz z wybuchem II Wojny Światowej.

Już w listopadzie 1939r. Hermesa skierowano do pełnienia służby patrolowej na Atlantyku i Morzu Śródziemnym. Od 1941r. lotniskowiec wspierał Aliantów w działaniach prowadzonych w Afryce Wschodniej i Somalii.

Koniec HMS Hermes miał bardzo spektakularny. Przeczesując Ocean Indyjski w poszukiwaniu Japończyków, 9 kwietnia 1942r. został wykryty przez wroga i zaatakowany siłą 50 samolotów z lotniskowców Akagi, Hiryu i Soryu. Na dno zabrał 307 członków załogi.

Więcej informacji o działalności Krzyśka oraz zdjęć Ireny znajdziecie na facebook.pl/dual.rebreather

Źródło: wikipedia.org
Foto: Krzysztof Starnawski

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 22, 2013 19:55

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020