Baltictech 2013 – relacja – dzień 2

Dodane przez Administrator Listopad 24, 2013 10:54

Baltictech 2013 – relacja – dzień 2

Rozpoczął się dzień drugi konferencji Baltictech. Dzisiaj uczestnicy mają możliwość wysłuchania 13 prezentacji w 3 różnych salach. Po zakończeniu konferencji będzie także możliwość zwiedzania Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej.

Relacja z dnia pierwszego konferencji Baltictech 2013

Galeria zdjęć z konferencji Baltictech 2013

godzina 11:00

Baltictech 2013 Dariusz Grabiec
Podczas prezentacji o godzinie 11 dowiedzieliśmy się o poszukiwaniach polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł. W celu znalezienia Orła było organizowanych już kilka wypraw.
Tym razem wyprawę poprzedzały badania potencjalnych miejsc zatonięcia Orła otrzymanych od Admiralicji Brytyjskiej.
Po identyfikacji wraku, który mógł być szukanym obiektem, została zorganizowana wyprawa mająca na celu potwierdzenie, czy tak jest w rzeczywistości.
Niestety w ramach prowadzonych prac stwierdzono, że badany wrak nie jest wrakiem okrętu ORP Orzeł.
Udało się natomiast ustalić, że badany obiekt jest wrakiem brytyjskiego okrętu podwodnego klasy J-6.
W dalszej części prezentacji prelegent opowiadał o amunicji z czasów 2 wojny światowej zalegającej na dnie Bałtyku, badanej w ramach projektu Chemsea.

godzina 10:00 Jan Marcin Węsławski – Nauka obywatelska jako propozycja dla rekreacyjnego nurkowania na Bałtyku

Baltictech 2013 Jan WięcławskiPodczas pierwszej tego dnia prezentacji dowiedzieć się mogliśmy między innymi jaki wpływ na Bałtyk mają fosfory spływające z pól do morza oraz jak do życia w Bałtyku adaptują się obce gatunki, które trafiają do nas z innych mórz. Niestety usłyszeliśmy także, że Bałtyk w przyszłości będzie zmieniał się na niekorzyść dla nurków. Szczególnie w strefie przybrzeżnej będzie on morzem mniej przejrzystym oraz częściej będą występowały sztormy. Prelegent opowiadał także o przedsięwzięciach naukowych, w których do dostarczania informacji zachęca się zwykłych ludzi. Profesor zachęcał także do przesyłania wykonanych od wodą zdjęć organizmów morskich, opatrzonych datą i informacją o miejscu wykonania, do Instytutu Oceanologii PAN. Zdjęcia te zostaną naniesione na mapę tworzoną przez PAN i pomogą w identyfikacji procesów zachodzących w morzu Bałtyckim

Baltictech 2013 Krzysztof Wnorowski
Zdecydowanie popularniejsze były jednak prezentacje prowadzone w pozostałych salach wykładowych. W sali A jeden z organizatorów konferencji Krzysztof Wnorowski opowiadał jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem technicznym, natomiast w sali B Mirosław Szczepański opowiadał o laryngologicznym punkcie widzenia na problemy uszno-zatokowe u nurków.
Baltictech2013 Mirosław Szczepański

Dodane przez Administrator Listopad 24, 2013 10:54

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN