Niezmiernie miło nam poinformować, że nasz portal objął swoim patronatem bardzo interesujący projekt – „(Wy)nurzeni. Ekspedycja wigierska”. Z uczestnikami i organizatorami całej akcji mieliśmy okazję poznać się podczas tegorocznych Targów Nurkowych „Podwodna Przygoda”. Wspierając ekipę (Wy)nurzonych, będziemy relacjonować dla naszych czytelników ich poczynania i przybliżymy efekty ich prac i rezultaty ustaleń. Ale czym właściwie jest wspomniany projekt?
Jak piszą główni sprawcy całego zamieszania, (Wy)nurzeni. Ekspedycja wigierska to unikatowy i pionierski projekt, który swoim zasięgiem obejmuje tereny przepięknego Wigierskiego Parku Narodowego. W trakcie serii nurkowań rozłożonych na kilka następnych miesięcy, zostaną przebadane kolejne zbiorniki wodne, które na co dzień objęte są ścisłą ochroną, a przez to wciąż nie są poznane i skrywają wiele tajemnic. Koniec badań zaplanowano na październik 2016, a pierwsze podsumowania mają pojawić się już w miesiąc później.
Wyniki prowadzonych eksploracji oraz sporządzana dokumentacja foto i video stanowić będą zatem jedyny w swoim rodzaju materiał badawczy, który miejmy nadzieję odpowie na wiele pytań związanych z fauną i florą każdego z badanych akwenów oraz pozwoli poznać bliżej istniejące w tych miejscach ekosystemy.
Sami organizatorzy stawiają przed sobą następujące cele:
– dokumentacja fotograficzna i filmowa fauny i flory wybranych jezior (nad i pod wodą);
– realizacja filmu dokumentalnego o nurkowaniu w jeziorach Wigierskiego Parku Narodowego;
– realizacja cyklu filmów przyrodniczo-edukacyjnych (także do celów promocyjnych);
– zorganizowanie wystawy zdjęć z realizacji projektu dokumentujących faunę i florę wód Wigierskiego Parku Narodowego;
– wydanie albumu fotograficznego (jeżeli uda się pozyskać sponsorów);
– propagowanie idei bezpiecznego nurkowania, jako sportu dostępnego dla wszystkich, także dla dzieci;
– promocja Wigierskiego Parku Narodowego i całej Suwalszczyzny;
Wśród zbiorników wodnych objętych projektem znalazły się jeziora stanowiące obszar ochrony ścisłej: Białe Wigierskie, Pietronajć, Królówek, Długie Wigierskie i Suchar III lub IV, a także akweny bardziej dostępne takie jak: Jezioro Gałęziste, Jezioro Krusznik, Jezioro Klonek oraz Jezioro Czarne. Wśród rzek pod lupę ekspedycji wigierskiej trafią Czarna Hańcza, Kamionka i Wiatrołuża – wszystkie fragmentami lub w całości stanowiące obszar ochrony ścisłej!
Z naszej strony będziemy wspierać organizatorów projektu (Wy)nurzeni promując ich działania i informując o wszelkich ustaleniach. Aż do samego końca będziemy relacjonować przebieg projektu, publikować podsumowania oraz materiały multimedialne. Kążdy zainteresowany tą tematyką na pewno nie będzie mógł narzekać na brak informacji. Już niebawem przedstawimy raporty z pierwszych nurkowań oraz najciekawsze ustalenia, a tych również nie brakuje!
Jeżeli jesteście zainteresowani udzieleniem wsparcia dla organizatorów projektu – do czego serdecznie zachęcamy, wszelkie dane kontaktowe możecie znaleźć na stronie Szkoły Nurkowej JagnaBlue.
Źródło: Organizator