Professional Association of Diving Instructors wspólnie z Circular Flow uruchomili specjalny program recyklingu neoprenu.
PADI wprowadza pozytywne zmiany dla naszej wspólnej błękitnej planety poprzez współpracę z Circular Flow. Celem jest stworzenie programu recyklingu neoprenu, aby wspierać ekonomię nurkowania. Ma to wpłynąć na zmniejszenie globalnego wpływu na środowisko starych i wyrzuconych skafandrów mokrych.
Szacuje się, że 8380 ton starych pianek nurkowych leży nieużywanych każdego roku, a większość z nich ostatecznie trafia na wysypiska śmieci. Wszystko z uwagi na brak skalowalnych, zrównoważonych systemów recyklingu neoprenu.
PADI i Circular Flow łączą siły
Dostrzegając szansę na innowację, PADI, we współpracy z Circular Flow, chce zaoferować przemysłowi nurkowemu skuteczne i zrównoważone rozwiązania problemu utylizacji mokrych skafandrów i innych nieulegających biodegradacji produktów neoprenowych. Chodzi o utrzymanie ich z dala od wysypisk śmieci i przetworzenie ich na użyteczne produkty. Mogą to być np. maskstrapy i maty do przebierania się. Inicjatywa rozpocznie się od testu w Wielkiej Brytanii.
PADI jest zaangażowane w pomoc w zmniejszeniu globalnego śladu środowiskowego przemysłu nurkowego. Wspieramy naszych członków i nurków, aby również zmniejszyć wpływ na środowisko. Stale szukamy nowych i skalowalnych sposobów, aby to zrobić poprzez nasze Mission Hubs na całej planecie. Jesteśmy dumni, że możemy wprowadzić i przetestować ten przełomowy program recyklingu w naszej społeczności. Umożliwimy każdemu nurkowi recykling neoprenu w ramach bycia Ocean Torchbearer – powiedział Drew Richardson, CEO i prezydent PADI Worldwide.
Podczas wstępnej próby nurkowie mogą w dniach 11-22 sierpnia przynieść swoje pianki i inne przedmioty z neoprenu do uczestniczących w programie brytyjskich centrów nurkowych. PADI i Circular Flow zorganizują bezpłatny odbiór tych przedmiotów do recyklingu. Circular Flow wdroży innowacyjny proces recyklingu neoprenu i wyśle go do specjalistycznej fabryki. Opatentowany proces recyklingu eliminuje użycie chemikaliów lub wody i wykorzystuje energię elektryczną, ciśnienie i ciepło.
Błędy poznawcze to bez wątpienia kolejny bardzo ciekawy i ważny tekst Andrzeja Górnickiego na temat bezpieczeństwa w nurkowaniu. Znajdziecie go w 19 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.