Morskie głębiny skrywają wiele tajemnic, które powoli poznajemy, jedną z nich jest z pewnością wielka czerwona meduza (Tiburonia granrojo).
Podczas badania Gumdrop Seamount w Środkowej Kalifornii w 2003 r. naukowcy z Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) zauważyli niezwykłą i wyjątkowo dużą meduzę. Nie przypominała niczego, co znali do tej pory i miała unikalne cechy, które odróżniały ją od podobnych stworzeń.
Nowy, nieznany gatunek
Wielka meduza mierzyła ok. 1 m średnicy i miała krwisto karmazynowy kolor. Co więcej, w przeciwieństwie do meduz żyjących przy powierzchni oceanu, nie miała macek. Zamiast tego, pod wielkim dzwonem zwisały grube, mięsiste ramiona, które bardziej przypominały place.
Pod dokładniejszym zapoznaniu się z napotkanym osobnikiem, naukowcy z MBARI uzyskali pewność, że jest to nowy, nieznany gatunek. Ustalili również, że nie jest to pierwsze spotkanie z tym stworzeniem, gdyż wymknęło im się pięć lat wcześniej.
Szczegółowe obserwacje wykonane przez pojazdy podwodne pomogły badaczowi George’owi Matsumoto i jego kolegom z Kalifornii i Japonii opisać to niezwykłe stworzenie – czytamy na stronie domowej MBARI.
Wielka czerwona meduza
Naukowcy nazwali gatunek Tiburonia granrojo na cześć wycofanego już zdalnie sterowanego pojazdu ROV „Tiburon”. Urządzenie odegrało kluczową rolę w udokumentowaniu tego osobnika w jego naturalnym środowisku.
W kolejnych latach badacze zauważyli meduzę na całym terenie Oceanu Spokojnego. Kolejne osobniki badacze zarejestrowali od Zatoki Kalifornijskiej przez Zatokę Monterey aż po Hawaje i Japonię. Fakt, że tak wielkie stworzenie pozostało nieodkryte przez tak długi czas, pokazuje, jak mało poznane są morskie głębiny. Naturalnie pojawia się również pytanie – co jeszcze może się kryć w oceanie i czekać na odkrycie?
Wielka czerwona meduza (Tiburonia granrojo) osiąga maksymalny rozmiar ok. 1 metra średnicy. Naukowcy zaobserwowali stworzenie na głębokościach od 600 do 2100 metrów, na całym północnym Pacyfiku. Do tej pory nie udało się ustalić, czym żywi się meduza i jaka dokładnie jest jej dieta.
Do tej pory napotkano tylko 23 przedstawicieli tego gatunku i tylko jeden mały okaz (wielkości ok. 15 cm) badacze pozyskali do dalszych badań. Kilka nagań wideo udało się zarejestrować z pomocą zdalnie sterowanych robotów ROV. Pierwszy okaz tego gatunku naukowcy pozyskali w okolicach Rowu Japońskiego i umieścili w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio.
Niezwykłe stworzenia z głębin
Naukowcy z MBARI nieustannie badają ocean i odkrywają jego tajemnice. Podczas swojej pracy badacze wielokrotnie trafiali na niezwykłe istotny z głębin, takie jak np. ogromna Stygiomedusa gigantea czy niezwykła ryba Macropinna microstoma.
Mureny to bez wątpienia fascynujący mieszkańcy głębin. Te piękne i warte bliższego poznania stworzenia możecie poznać lepiej z artykułu Małgorzaty Sobońskiej, który opublikowaliśmy w 12 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.