Grupa kilkunastu freediverów na poważnie wzięła się za sprzątanie oceanu i w efekcie usunęła niemal 44 tony śmieci.
Sieci widma oraz odpadki zalegały na rafie koralowej i plażach w pobliżu Papahānaumokuākea Marine National Monument. Wśród odpadków znalazły się niebezpieczne sieci widma, które ważyły łącznie 39 ton. Wszystkie usunięte śmieci freediverzy odesłali do Honolulu na pokładzie jednostki M/V Imua.
Rafa, którą postanowili się zająć freediverzy, znana jest jako Kamokuokamohoaliʻi, co oznacza: „wyspa boga rekinów” lub Maro Reef. Miejsce znajduje się w samym sercu Papahānaumokuākea Marine National Monument. Jest to szereg odległych i niezamieszkanych wysp, które tworzą ostatnie 2000 km łańcucha wysp hawajskich.
44 tony śmieci w 15 dni
Bez wątpienia trzeba przyznać, że freediverzy dokonali czegoś naprawdę niesamowitego. W ciągu zaledwie 15 dni, nurkując na wstrzymanym oddechu, usunęli rekordową ilość odpadków. Uwolnienie rafy koralowej i okolicznych plaż od takiej ilości sieci widm i różnych śmieci, z pewnością znacząco poprawi sytuację lokalnej fauny i flory.
To odpowiednik spaceru po nowojorskim Central Parku oraz kilku okolicznych przecznicach i znalezienie takiej ilości śmieci, 1która równa się wadze komercyjnego samolotu pasażerskiego. Fakt, że widzimy takie nagromadzenie odpadków na tak małym obszarze, ukazuje skalę globalnego problemu. Kamokuokamohoaliʻi jest jednym z najbardziej dziewiczych i odizolowanych miejsc na naszej planecie, a jeśli trafia tu tyle odpadków, to znaczy, że mamy problem – powiedział przewodniczący PMDP Kevin O’Brien.
Z pewnością zmianę odczują zagrożone wyginięciem stworzenia. Hawajskie foki mnichy, zielone żółwie morskie honu, płaszczki, rekiny i niezliczone gatunki stworzeń, które zamieszkują rafę. Kamokukamohoali jest jedną z najbardziej zróżnicowanych raf koralowych na całych Hawajach, a wiele gatunków stworzeń występuje tylko tutaj.
Grupa 16 freediverów działała w ramach The Papahānaumokuākea Marine Debris Project. Zespół wyruszył z Honolulu 2 lipca i udał się na 27-dniową ekspedycję. Celem było sprzątanie w Papahānaumokuākea Marine National Monument. W ciągu kilkunastu intensywnych dni pracy w Kamokuokamohoali nie tylko usunęli blisko 44 tony śmieci, ale również zbadali okoliczne wody.
To nie koniec
Następne sprzątanie przeprowadzimy we wrześniu, a jego celem będzie usunięcie kolejnych 45 ton odpadów, które zalegają w oceanie. Naszym celem jest kontynuowanie regularnych akcji sprzątania w przyszłości, aby utrzymać zdrowie raf koralowych i chronić niezliczone zwierzęta przed zaplątaniem i potencjalnymi obrażeniami lub śmiercią – powiedział dyrektor wykonawczy PMDP James Morioka.
Akcja sprzątania była możliwa dzięki wsparciu i współpracy wielu podmiotów. Wśród nich National Fish and Wildlife Foundation, National Oceanic and Atmospheric Administration, Papahānaumokuākea Marine National Monument (PMNM), US Fish and Wildlife Service Coastal Program, Fundacji McPike-Zima oraz hojnym datkom od lokalnej społeczności.
Fot. James Morioka/PMDP
Bez wątpienia koralowce to niezwykłe organizmy tworzące wspaniałe struktury. Poznajcie je w artykule Małgorzaty Sobońskiej opubikowanym w 14 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.