Naukowcy z brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej podczas badań oceanicznej głębi odkryli 30 potencjalnych nowych gatunków morskich stworzeń.
Zespół badaczy z brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej zidentyfikował 30 potencjalnie nowych gatunków, dzięki użyciu zdalnie sterowanego pojazdu do zbierania okazów. Naukowcy badali równiny abisalne strefy Clarion-Clipperton w środkowym Pacyfiku. Wcześniej stworzenia z tego obszaru naukowcy badali jedynie na podstawie wykonanych zdjęć.
30 potencjalnych nowych gatunków z oceanicznych głębin
Wyniki swoich badań zespół opublikował na łamach czasopisma Zookeys. We wnioskach badacze wykazali, że w badanym rejonie występuje duża różnorodność gatunkowa większych organizmów. Z 55 okazów, które naukowcy pozyskali, aż 48 należało do różnych gatunków.
Te badania są ważne nie tylko ze względu na liczbę potencjalnie nowych odkrytych gatunków. Również dlatego, że te okazy megafauny były wcześniej badane tylko na podstawie zdjęć dna morskiego. Bez okazów i przechowywanych w nich danych DNA nie możemy właściwie zidentyfikować zwierząt i zrozumieć, jak wiele jest różnych gatunków – powiedział dr Guadalupe Bribiesca-Contreras, główny autor badania.
Wśród 30 potencjalnych nowych gatunków zwierząt znalazły się robaki segmentowe, bezkręgowce, zwierzęta z tej samej rodziny co meduzy oraz różne rodzaje koralowców. 36 okazów znaleziono na głębokości ponad 4800 metrów. Dwa zebrano na zboczu góry podwodnej na głębokości 4125 m metrów, a 17 na głębokości od 3095 do 3562 metrów.
Wiemy, że milimetrowej wielkości zwierzęta zwane makrofauną są niezwykle bioróżnorodne w otchłani. Jednak nigdy tak naprawdę nie mieliśmy wielu informacji na temat większych zwierząt, które nazywamy megafauną. Wszystko dlatego, że tak niewiele próbek zostało zebranych. To badanie jest pierwszym, które sugeruje, że różnorodność może być bardzo wysoka również w tych grupach – powiedział dr Adrian Glover, kierownik grupy badawczej Muzeum Historii Naturalnej.
Potencjalne zagrożenie
Przeprowadzone badania odkrywają jedynie ułamek tego, co kryje się w oceanicznej głębi. Ważne jest jednak to, że do zbadania pozostało bardzo, bardzo wiele. Wyłaniający się z głębin obraz pokazuje, że musimy szczególnie zadbać o ten skrawek naszej planety. Szczególnie teraz, gdy coraz szybciej rozwija się górnictwo głębinowe, które może poważnie wpłynąć na ten wziąć nieodkryty skrawek świata.
Zastanawialiście się kiedyś nad fenomenalną synchronizacją i funkcjonowaniem ryb w olbrzymich ławicach? Właśnie o tym pisaliśmy w 13 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.