Archeolodzy z Instituto Nacional de Antropología e Historia (INAH) zbadali zatopione miasto Majów w Gwatemali.
Naukowcy z INAH po raz kolejny zbadali stanowisko archeologiczne zlokalizowane na dnie jeziora Atitlán. To właśnie tutaj w późnym okresie preklasycznym (400 r. p.n.e. do 250 r. n.e.) Majowie założyli na wyspie dużą osadę. Składała się ona ze świątyń, placów i domów mieszkalnych. Na przestrzeni kolejnych wieków całość znalazła się pod wodą i przetrwała do dziś, jako zatopione miasto Majów.
Jezioro Atitlán to akwen pochodzenia wulkanicznego i wypełnia ogromną kalderę powstałą w wyniku erupcji sprzed 84 tys. lat. Archeolodzy przypuszczają, że to właśnie naturalny kataklizm związany z aktywnością wulkaniczną stoi za zatopieniem miasta. Prawdopodobnie spowodował on obniżenie dna jeziora, przez co osada Majów znalazła się na głębokości 12-20 metrów.
Zespół archeologów pod kierownictwem Heleny Barby Meinecke z INAH dokumentuje ruiny miasta. Ich głównym celem było uwidocznienie stanowiska za pomocą wirtualnych i nieinwazyjnych technologii. Badacze skupili się też na poznaniu procesów zapadania się gruntu oraz określeniu skali osadnictwa.
W prace archeologiczne na stanowisku zaangażowani są naukowcy z Meksyku, Belgii, Francji, Hiszpanii, Argentyny i Gwatemali. Tegoroczne badania pozwoliły na przeniesienie i georeferencję budynków, stel i konstrukcji. Dzięki temu powstała nowa mapa planimetryczna i teledetekcja znacznej części jeziora.
Dzięki mapie planimetrycznej możemy stwierdzić, że teren ma wymiary co najmniej 200 na 300 metrów – powiedziała Helena Barba Meinecke.
Podkreśliła również nacisk, jaki międzynarodowy zespół ekspertów położył na szkolenie kolegów z Gwatemali. To właśnie lokalni archeolodzy podwodni będą teraz odpowiedzialni za kontynuowanie prac w jeziorze Atitlán.
Warto podkreślić, że stanowisko archeologiczne i zatopione miasto Majów są chronione przez lokalną społeczność. Dlatego też nurkowanie w jeziorze bez specjalnego zezwolenia lokalnych władz jest zabronione.
Więcej o ciekawych projektach polskich archeologów przeczytacie w 9 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.