Paleontolodzy z Peru poinformowali o odnalezieniu czaszki nieznanego morskiego drapieżnika sprzed 36 mln lat.
Naukowcy, którzy prowadzili wykopaliska na peruwiańskiej pustyni Ocucaje, odkryli czaszkę ogromnego morskiego drapieżnika. Prawdopodobnie stworzenie jest nowym gatunkiem bazylozaura, którego uważa się za przodka współczesnych wielorybów i delfinów.
Prehistoryczny drapieżnik, którego opisali paleontolodzy, był podobny do olbrzymiego węża morskiego. Odnaleziona czaszka mierzy 120 cm długości i wypełnia ją garnitur wielkich, przypominających ostre szable zębów.
Czaszka nieznanego morskiego drapieżnika
Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu San Marcos (UNMSM) w Limie uważają, że skamielina należała do nieznanego gatunku bazylozaura. Te olbrzymie, mierzące nawet 12 m długości drapieżniki, zamieszkiwały oceany na Ziemi około 36 mln lat temu.
Ponieważ o stworzeniu wciąż wiadomo bardzo niewiele, to badacze nazywają je „drapieżnikiem z Ocucaje”. Formalną nazwę paleontolodzy będą mogli nadać dopiero w momencie, kiedy zespół opublikuje naukowy opis gatunku.
Bazylozaur To był prawdziwy morski potwór. Kiedy polował w poszukiwaniu pożywienia, z pewnością siał prawdziwe spustoszenie. – powiedział podczas konferencji prasowej Rodolfo Salas z Muzeum Historii Naturalnej UNMSM.
Według naukowców pustynia Ocucaje była kiedyś dnem starożytnego oceanu. Bazylozaur i jego drapieżni kuzyni stanowili w tym akwenie sam wierzchołek łańcucha pokarmowego. Ich panowanie trwało od około 41 mln do 34 mln lat temu.
„Basilosaurus” oznacza „królewską jaszczurkę” i przez swój wężowaty szkielet mylnie brany był kiedyś za morskiego gada. Dziś już wiadomo, że bazylozaur był wodnym ssakiem, który jest dalekim przodkiem współczesnych wielorybów i delfinów.
Pustynia Ocucaje pełna jest skamieniałości z prehistorycznych czasów. Wiek części z nich paleontolodzy datują na około 42 mln lat. Wykopaliska, które badacze prowadzili w minionych latach, ujawniły wiele innych skamielin. Stanowią one świetny materiał pokazujący, jak ewoluowali przodkowie dzisiejszych morskich ssaków i ryb np. rekinów.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o rekinach i nurkowaniu z nimi, polecamy artykuł opublikowany w 8 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.