Wyrusza kolejna Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 25, 2019 11:53

Wyrusza kolejna Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła

Już 29 lipca wyruszy kolejna ekspedycja SANTI Odnaleźć Orła, mająca na celu odnalezienie legendarnego wraku ORP „Orzeł”. Tegoroczne poszukiwania skupią się na nieprzebadanym nigdy wcześniej obszarze „A3”, na Morzu Północnym oraz sprawdzeniu kolejnej hipotezy dotyczącej zatonięcia polskiego okrętu.

Członkowie ekipy do wyprawy przygotowują się od dawna. Tak naprawdę ich działania skupiają się na weryfikowaniu kolejnych elementów, które mają nadzieję, ułożą się w całość i doprowadzą do rozwiązania tajemnicy zatonięcia „Orła”. Za tegoroczny rejon poszukiwań obrany został obszar „A3”, który powiązany jest z hipotezą, że ORP „Orzeł” mógł zatonąć w swoich pierwszych dniach po wypłynięciu. Przemawiać za tym może fakt, iż polski okręt nie kontaktował się z bazą w Rosyth ani razu podczas całego ostatniego patrolu. Wyjaśnieniem tego faktu mogą być dwie hipotezy – albo miał zepsutą radiostację, co uniemożliwiło kontakt, bądź został zatopiony na początku patrolu.

zdjęcie nr 5

„Dotychczas skupialiśmy się na weryfikacji hipotezy „Friendly Fire”, według której „Orzeł” mógł być przypadkowo zatopiony przez Anglików. Obszar powiązany z tą hipotezą przebadaliśmy już 4-krotnie, stąd tym razem postanowiliśmy skoncentrować się na nowych działaniach, wierzymy, że będzie to odkrywcze.” – komentuje Tomasz Stachura szef ekspedycji

grzegorz_pastuszak_-2382

Siedmiu członów ekipy oraz trzyosobowa ekipa filmowa wyruszą z Gdyni, wczesnym rankiem w poniedziałek 29 lipca, w kierunku Thyboron, w Danii, gdzie czeka przygotowany dla nich statek „NEMO A”. Jednostka wyposażona będzie w specjalistyczny sprzęt hydrograficzny, który zostanie przetransportowany z Gdyni na potrzeby wyprawy.

„Tradycyjnie zabieramy ze sobą najlepszej klasy sprzęt badawczy. Pod względem technicznym jesteśmy przygotowani na najwyższym poziomie” – dodaje dr Benedykt Hac, szef zespołu hydrograficznego

grzegorz_pastuszak_-4130

Przewidywany czas trwania ekspedycji to dwa tygodnie. Oczywiście wiele zależy od czynników pogodowych, które na ten moment nie powinny wprowadzać perturbacji w planie.

„Po cichu liczę, że tym razem uda nam się odkryć „Orła”, ale tak jak wielokrotnie już powtarzałem, szukamy aż do skutku” – podsumowuje Tomasz Stachura

grzegorz_pastuszak_-1879

Więcej o projekcie:

Projekt SANTI Odnaleźć Orła od początku istnienia jest finansowany ze środków pozyskanych od sponsorów oraz dzięki wsparciu osób prywatnych.

Poczynania uczestników i przebieg kolejnych wypraw można śledzić za pośrednictwem oficjalnej strony i na portalu facebook.

SANTI sp. z o.o. – sponsor główny projektu:

SANTI to jeden z wiodących na świecie producentów sprzętu nurkowego. W ciągu zaledwie kilku lat firma z Gdyni przekształciła się z lokalnego producenta skafandrów nurkowych, w markę o ugruntowanej pozycji na globalnym rynku sprzętu nurkowego na Świecie.

Firma jest obecna na wszystkich kontynentach, sprzedaje do blisko 40 krajów na świecie, w tym m.in.: do USA, Korei Południowej, Kanady, Australii, Brazylii oraz na główne rynki europejskie. Do sztandarowych produktów SANTI należą suche skafandry nurkowe i ocieplacze. Od kilku lat SANTI aktywnie angażuje się w organizację i wspieranie międzynarodowych wypraw badawczych (np. Sedna, Under the pole, Elysium) oraz poszukiwań wraków na całym świecie. W ten sposób narodził się projekt „SANTI – Odnaleźć „Orła”, który ma doprowadzić do znalezienia wraku i ostatecznego rozwikłania zagadki zaginięcia polskiego okrętu.

Partnerzy:

  • Yellow Cargo Express sp. z o.o. – wsparcie logistyczne
  • Instytut Morski Gdańsk – wsparcie hydrograficzne
  • Sea War Museum Jutland Thyboron , Dania

Patronat:

  • Prezydent Miasta Gdyni,
  • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni,
  • National Geographic

Źródło: Informacja Prasowa
Foto: Grzegorz Pastuszak

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 25, 2019 11:53

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019