Grecka Rada Muzeów zatwierdziła wstępne plany budowy długo wyczekiwanego Muzeum Podwodnych Zabytków w Pireusie.
Muzeum powstanie na nabrzeżu portowym w Pireusie. Specjalnie na ten cel architekci zaadaptowali stary silos z połowy lat 30. XX w. Muzeum Podwodnych Zabytków będzie pionierską placówką państwową poświęconą starożytnemu dziedzictwu morskiemu Grecji.
Budowa obiektu stanowi część większego projektu „Kulturalne Wybrzeże Pireusu”. Jego celem jest rozwój turystyki kulturalnej i pobudzenie dalszego wzrostu gospodarczego w mieście. Należy pamiętać, że port w Pireusie jest największym w całej Grecji.
Zabytkowy budynek silosu, ściśle związany z historią i charakterem portu w Pireusie od połowy lat 30. XX w., jest idealnym miejscem, aby gościć wyjątkowe bogactwo skarbów archeologicznych z greckich mórz. Głównym celem utworzenia Muzeum Podwodnych Zabytków jest podkreślenie związku greckiej kultury z morzem. Chcemy uczynić to poprzez liczne podwodne znaleziska, z których wiele od lat pozostaje w magazynach Ephorate of Underwater Antiquities – powiedziała minister kultury i sportu Lina Mendoni.
Muzealne zbiory
Do Muzeum Podwodnych Zabytków w Pireusie trafią artefakty odnalezione w morzach okalających Grecję. Wśród nich znajdą się oczywiście zabytki wydobyte przez archeologów w wyniku badań i wykopalisk. Dodatkowo do placówki trafią też darowizny osób prywatnych oraz przedmioty skonfiskowane przez państwo.
Z pewnością na muzealnej ekspozycji znajdziemy amfory oraz inne przedmioty pochodzące ze statków. Dodatkowo trafią tam też drewniane fragmenty kadłubów, dzieła sztuki, posągi, broń i wiele innych.
Na świecie nie ma wielu muzeów poświęconych ekspozycji tylko i wyłącznie zabytków odnalezionych pod wodą. Muzeum Podwodnych Zabytków w Pireusie będzie promować miasto jako międzynarodowy ośrodek kulturalny – dodała minister Mendoni.
Nowoczesne technologie
Poza zabytkami, które udało się odzyskać z morza, obiekt w Pireusie będzie wykorzystywał również najnowszą technologię. Dlatego zobaczymy wiele cyfrowych materiałów oraz projekcji. Wśród nich znajdą się zatopiona prehistoryczna osada, starożytne wraki oraz ich ładunek.
Muzeum pozwoli odwiedzającym wkroczyć do świata starożytnej historii i podwodnej archeologii. Twórcy zapewniają, że szczególny nacisk położą na programy edukacyjne. Ich beneficjentami mają być nie tylko członkowie społeczności akademickiej, ale również całe społeczeństwo.
Zgodnie z planami, które przedstawili architekci, muzeum będzie miało powierzchnię ponad 13 tys. m2. Poza miejscem na wystawy i ekspozycje stałe oraz czasowe, w planach jest amfiteatr, biblioteka, laboratorium konserwatorskie, sale multimedialne oraz restauracja dla zwiedzających.
Bez wątpienia Musem of Underwater Sculpture Ayia Napa na Cyprze, to wspaniały obiekt otwarty latem 2021 r. Relację z naszej wizyty znajdziecie W 17 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.