Naukowcy z Instytutu Badawczego Akwarium Monterey Bay (MBARI) spotkali i zarejestrowali na wideo niezwykle rzadką rybę z głębin Macropinna microstoma.
Napotkany okaz to rzadko widywana i dziwaczna ryba głębinowa z przezroczystą głową i dużymi świecącymi zielonymi oczami. Stworzenie nagrał zdalnie sterowany robot ROV, który eksplorował wody u wybrzeży Kalifornii. Badacze z MBARI powiedzieli, że był to dopiero dziewiąty raz, kiedy zaobserwowali ten gatunek. To niewiele, zważywszy, że do tej porty wykonali aż 5,6 tys. nurkowań i nagrali 27,6 tys. godzin materiału filmowego.
Niezwykłe spotkanie miało miejsce na głębokości pomiędzy 600 a 800 m, podczas badania tzw. strefy zmierzchu. Krótkie nagranie pokazuje niezwykłą rybę z przezroczystą głową i ogonem oraz brązowym ciałem. Z kolei zbliżenia pozwalają dostrzec dwie duże świecące kule wewnątrz jej głowy. Jak poinformowali badacze z MBARI, są oczy stworzenia.
Z kolei dwa małe wgłębienia, w których spodziewalibyśmy się oczu, to w rzeczywistości narząd odpowiedzialny za powonienie.
Oczy stworzenia skierowane są ku górze, tak, aby dostrzec jej ulubioną zdobycz – małe skorupiaki uwięzione w mackach rurkopławów. Jednak jak ta ryba je, gdy jej oczy są skierowane w górę, a pysk skierowany do przodu? Okazuje się, że może obracać oczy pod kopułą przezroczystej tkanki – poinformowali badacze z MBARI
Co wiemy o niezwykłej rybie?
Ryby z gatunku Macropinna microstoma świat nauki poznał i opisał po raz pierwszy w 1939 roku. Te niezwykłe stworzenia dorastają do około 15 cm długości ciała i występują w oceanach na całym świecie. Badacze przypuszczają, że ryby te unoszą się pod rurkopławami, aby kraść im pożywienie. Z kolei rurkopławy to niezwykłe organizmy morskie, które mogą dorastać do 1 m długości. Dryfują po oceanie, a ich tysiące kłujących macek pomagają im w chwytaniu małych zwierząt.
Macropinna microstoma przeważnie wisi nieruchomo w wodzie, z oczami skierowanymi do góry. Kiedy widzi zdobycz uwięzioną w mackach rurkopława, obraca oczy do przodu i podpływa, aby ją pożreć.
Fot. Monterey Bay Aquarium Research Institute – MBARI
Zastanawialiście się kiedyś nad fenomenalną synchronizacją i funkcjonowaniem ryb w olbrzymich ławicach? Właśnie o tym pisaliśmy w 13 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.