Nurkowie-minerzy usunęli niewybuch z czasów II wojny światowej, który zalegał pod wodą przy kapitanacie portu w Gdyni.
W poniedziałek, 29 listopada, nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili akcję neutralizacji pocisku artyleryjskiego. Niewybuch, który spoczywał na morskim dnie niedaleko kapitanatu portu w Gdyni, odnaleźli przypadkiem robotnicy.
Teren w pobliżu niebezpiecznego znaleziska zabezpieczyli żołnierze oraz policja. Z uwagi na zagrożenie, jakie stwarzał odnaleziony pocisk, konieczne było odpowiednie zabezpieczenie najbliższej okolicy. Na czas całej akcji ewakuowano więc ludzi z terenu kapitanatu portu, Muzeum Emigracji i Nabrzeża Francuskiego.
Prace nad wydobyciem niewybuchu zespół nurków-minerów prowadził przez blisko dwie godziny. Następnie niebezpieczny ładunek przejęli specjaliści z patrolu saperskiego z Rozewia. To właśnie oni przetransportowali niewybuch na teren poligonu i przeprowadzili jego neutralizację.
Pocisk znaleźli w czwartek, 25 listopada, robotnicy pracujący przy przeglądzie Ostrogi Pilotowej. Swojego odkrycia dokonali tuż przy kapitanacie portu w Gdyni. O swoim odkryciu natychmiast powiadomili odpowiednie służby. Kolejnego dnia zjawili się eksperci i przeprowadzili rekonesans, który poprzedza neutralizację niebezpiecznego znaleziska.
Niewybuch, na który trafili robotnicy, to 150 mm pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Niestety podobne znaleziska nadal nie należą do rzadkości, podczas prac prowadzonych pod wodą. W okolicach polskiego wybrzeża co rusz robotnicy natrafiają na podobne „pamiątki”. Na szczęście w Marynarce Wojennej posiadamy specjalistów, którzy za każdym razem zjawiają się, aby zneutralizować niebezpieczeństwo.
Co zrobić, gdy trafisz na niewybuch?
Różnego rodzaju niebezpieczne obiekty odnajdują również zwykli nurkowie. Co zrobić gdy pod wodą trafimy na niewybuch? Jak się zachować i kogo powiadomić? Tego wszystkiego dowiecie się z artykułu, który znajduje się poniżej.
Fot. GNM 13.dTR
Polskie jeziora również pełne są niebezpiecznych obiektów z czasów II wojny światowej. Co zrobić, kiedy trafimy na jeden z nich? Jak się zachować? Tego dowiecie się z tekstu Sebastiana Łepkowskiego, który pojawił się w 2 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.