Rosyjscy nurkowie odkryli na terenie obwodu orłowskiego pole bitwy z 1555 roku. Wówczas niedaleko wsi Sudbiszczi starły się ze sobą wojska rosyjskie i tatarskie.
Pole bitwy sudbiszczeńskiej archeolodzy trafili dzięki grupie nurków DIVO z Orła. W kwietniu bieżącego roku, podczas nurkowania w rzece natrafili oni na szereg metalowych artefaktów. Przedmioty miały jednoznacznie charakter militarny i znalazły się wśród nich m.in. groty strzał i włóczni. O swoim odkryciu powiadomili archeologów i tak rozpoczęły się poważne badania.
W wyniku dotychczasowych wykopalisk rosyjscy archeolodzy przebadali obszar około 2km2, a prace prowadzili do października. Odkryli łącznie ponad 2 tys. artefaktów, które można połączyć z bitwą sudbiszczeńską. Są to m.in. groty strzał, włóczni, fragmenty szabel i innej broni białej, elementy zbroi, fragmenty broni palnej, a także elementy ubrań, monety i rzeczy osobiste.
Zdaniem naukowców przedmioty pochodzą z drugiego dnia walk, kiedy te stały się niezwykle zaciekłe. Archeolodzy wciąż jednak nie ustalili dokładnego obszaru pola bitwy. Nie zlokalizowali również miejsc, gdzie znajdowały się obozy obu armii. Badacze liczą, że m.in. to pozwolą ustalić badania podczas kolejnych prac prowadzonych na tym terenie.
Bitwa sudbiszczeńska
Starcie pomiędzy siłami Wielkiego Księstwa Moskiewskiego a połączonymi wojskami Chanatu Krymskiego i Imperium Osmańskieo rozegrało się 24 i 25 czerwca 1555 r. Na polu bitwy na czele Rosjan stanął wojewoda Iwan Wasilijewicz Szeremietiew, który dysponował grupą 17 tys. żołnierzy. Jego przeciwnikiem był chan krymski Dewlet I Girej, którego siły liczyły 60 tys. żołnierzy.
Tatarzy mieli olbrzymią przewagę nad Rosjanami, jednak nie udało im się przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Wówczas drugiego dnia bitwy chan Dewlet I Girej otrzymał informację od zbliżającej się rosyjskiej odsieczy. Chcąc uniknąć konfrontacji z armią Iwana Groźnego, która nadciągała spod Tuły, chan wraz z wojskiem opuścił pole bitwy. W rosyjskiej historiografii stracie przyrównywane jest wielkich bitew średniowiecznych m.in. historii Jewpatija Kołowrata i zniszczenia Riazania, bitwy na Kulikowym Polu i bitwy pod Mołodią.
Fot. Diafragma Agency
Dla miłośników archeologii podwodnej i historycznych odkryć, polecamy artykuł znajdujący się w 11 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.