We wraku japońskiego bombowca z czasów II wojny światowej badacze stwierdzili brak ludzkich szczątków. Wśród wydobytych przedmiotów specjaliści wydobyli tylko pojedyncze artefakty stanowiące rzeczy osobiste załogi.
Członkowie zespołu, którzy wydobyli większość wraku japońskiego bombowca z głębokości około 20 metrów, poinformowali, że prawdopodobnie był to bombowiec szturmowy Typ 97. Właśnie takich maszyn używała Nippon Kaigun – marynarka wojenna Cesarstwa Japonii. 3-osobowe samoloty brały udział m.in. w ataku na port w Pearl Harbor. Choć pod koniec wojny na Pacyfiku wykorzystywano je również do prowadzenia misji samobójczych.
Jako pierwszy do wraku japońskiego bombowca z czasów II wojny światowej dotarł 74-letni Tetsuro Hayashi, właściciel lokalnego sklepu nurkowego. Pozostałości samolotu spoczywają na głębokości ok. 20 m, niecałe 300 m od przylądka Kishigasaki na północnym krańcu wyspy Tanegashima. Wrak samolotu mierzy 8,8 metra długości i 7,3 metra szerokości.
Sprawę natychmiast przejął specjalny zespół z Japan Association for Recovery and Repatriation of War Casualties. Organizacja zajmuje się poszukiwaniem, identyfikacją i przekazywaniem szczątków ludzkich rodzinom w celu dokonania godnego pochówku i upamiętnienia.
Prace mające na celu podniesienie wraku rozpoczęły się 15 czerwca, jednak problemem była pogoda. Dlatego zakończono je dopiero w dniach 23-24 czerwca. Na powierzchnię wydobyto większość pozostałości samolotu Typ 97. Niestety badacze z żalem poinformowali, że na miejscu stwierdzono brak ludzkich szczątków.
Wydobyty wrak samolotu zostanie wystawiony w Muzeum Pokoju w mieście Usa, w prefekturze Ōita. W czasie II wojny światowej mieścił się tutaj ośrodek, gdzie szkolono załogi pilotujące bombowce szturmowe Typ 97.
Jest to pierwszy przypadek, gdy we wraku samolotu poszukiwano ludzkich szczątków z czasów II wojny światowej. Cała operacja stanowiła pewną nowość, ponieważ do tej pory takie prace prowadzono jedynie na wrakach okrętów marynarki wojennej Cesarstwa Japonii. Z danych ministerstwa wynika, że na odnalezienie czeka wciąż milion japońskich żołnierzy.
Jeżeli interesują cię opowieści o wrakach statków i okrętów, to koniecznie musisz poznać niesamowitą historię „Perseusza”. Znajdziesz ją w 9 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.